Gazociąg umożliwi przesyłanie zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz do południowo-wschodnich regionów kraju.
Projektowana inwestycja wpłynie na:
- rozwój lokalnej infrastruktury;
- zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości zasilania gazem operatorów dystrybucyjnych i odbiorców indywidualnych (uwzględniając przy tym rosnące zapotrzebowanie m.in. na cele komunalno-bytowe mieszkańców);
- bezpieczne dostawy gazu do odbiorców
oraz
- możliwość podłączenia do systemu przesyłowego nowych odbiorców;
- odciążenie istniejących gazociągów zasilających rejon Warszawy, Łodzi i Radomia;
- elastyczną pracę systemu przesyłowego w sytuacjach nieciągłości dostaw gazu lub w sytuacji całkowitego braku dostaw z kierunku wschodniego.
Trasa gazociągu będzie przebiegała przez teren 6 gmin: Brześć Kujawski; Włocławek; Choceń; Kowal; Baruchowo; Gostynin, które położone są w województwach kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim.
Zakres prac obejmuje budowę 54 km nowego gazociągu o średnicy DN1000 i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, tj. zespołem zaporowo-upustowym, światłowodem oraz zespołem włączeniowym do węzła Gustorzyn. Gazociąg będzie spełniał przyszłościowe wymagania technologiczne umożliwiając także transport gazów niskoemisyjnych i odnawialnych, jak np. wodór.
Inwestycja, współfinansowana ze środków UE w ramach działania 7.1 Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, jest warta blisko 461 mln zł, a wkład Unii Europejskiej wynosi 137,3 mln zł.
Realizacja projektu zakończy się do 31 grudnia 2023 r.