Artykuły Polecane OZE

Grupa Axpo uruchomiła w Szwajcarii największą alpejską elektrownię słoneczną

Pionierski projekt AlpinSolar, w który zaangażowana jest firma Axpo, ma już pierwsze sukcesy na swoim koncie – zamontowana w jego ramach elektrownia słoneczna już wytworzyła pierwszy wolumen czystego prądu. Instalację zbudowano na zaporze w Alpach na wysokości 2500 m n.p.m. Rocznie ma produkować około 3,3 mln kWh energii elektrycznej.

 

Nowouruchomiona elektrownia solarna została zamontowana na zaporze Muttsee, będącej częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern. Obiekty mieszczą się w Alpach szwajcarskich na wysokości 2500 m n.p.m. Elektrownia słoneczna składa się z około 5000 modułów solarnych, a jej moc zainstalowana wynosi 2,2 MW. Rocznie będzie produkować nawet około 3,3 mln kilowatogodzin energii elektrycznej, z czego – dzięki alpejskiemu położeniu – połowę tego wolumenu będzie wytwarzać zimą. Mocno kontrastuje to z elektrowniami słonecznymi montowanymi na niższych wysokościach, które w podobnym okresie produkują jedynie około ¼ swojego całkowitego wolumenu.

Farma solarna na zaporze będzie działała z całą swoją mocą już od sierpnia 2022 r. Odpowiedzialne za jej budowę są partnerskie firmy energetyczne Axpo i IWB, a Denner, największy szwajcarski dyskont supermarketowy, podpisał umowę na najbliższe 20 lat na zakup energii słonecznej pochodzącej z alpejskiej elektrowni. Realizowany projekt AlpinSolar to pierwszy przypadek w Szwajcarii, kiedy opracowano projekt elektrowni słonecznej na tak wielką skalę, która jednocześnie działa w oparciu o długoterminową umowę na zakup energii (PPA).

Źródło: Axpo

Działy

Reklama