CSR w Energetyce

Bezpieczne przejścia dla pieszych od TAURONA

Nowocześnie, widniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Oświetleniowcy z TAURONA wybudowali kolejne „inteligentne” przejścia dla pieszych. Tym razem w poprawę bezpieczeństwa swoich mieszkańców zainwestowała gmina Woźniki w województwie śląskim.

Migają, rozbłyskują mocnym światłem, a nawet ostrzegają komunikatem głosowym. Mieszkańcy gminy Woźniki będą mogli korzystać z czterech bezpiecznych przejść dla pieszych. Dwa z nich znajdują się w Woźnikach – na ul. Florianek i ul. Dworcowej, po jednym ulokowano w Psarach na ul. Głównej i Lgocie Woźnickiej na ul. Woźnickiej.

– Budowa aktywnych przejść dla pieszych, po czerwcowej nowelizacji kodeksu drogowego, to jeden z tych obszarów biznesowych naszej spółki, którymi przedstawiciele samorządów szczególnie się interesują. Posiadamy nowoczesne rozwiązania, które w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo na zebrach. Do tego nasi specjaliści są w stanie zaoferować gminom produkt dostosowany do konkretnej lokalizacji i potrzeb. A cel mamy wspólny – chcemy, żeby dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły, rodzice do pracy, a dziadkowie do sklepu czy kościoła – mówi Artur Warzocha, Prezes Zarządu TAURON Nowe Technologie.

Zasada działania takiego przejścia jest prosta – za pomocą sygnałów świetlnych ostrzega kierowców przed zbliżającym się do zebry pieszym. Jeśli ten wejdzie w monitorowane przez kamery lub czujniki ruchu pole, system podniesie moc zamontowanych w rejonie przejścia opraw oświetleniowych do poziomu 100% w ciągu 1 sekundy.

Lampy z pełną mocą świecić będą jeszcze przez ok. 15 sekund po wyjściu człowieka z obserwowanej strefy, a następnie strumień świetlny oprawy zostanie zredukowany do 20% i pozostanie w trybie spoczynku do chwili pojawienia się kolejnej osoby w „obserwowanej” strefie. System uruchamia także funkcje dodatkowe – zapalają się żółte diody umieszczone w słupach, podświetlony zostaje znak D6 (przejście dla pieszych), z poziomu drogi „mrugają” zatopione w asfalcie tzw. kocie oczy, a z głośników płynie ostrzeżenie lub komunikat edukacyjny.

– Opcjonalnie możemy wyposażyć system w radar prędkości sprzężony z przejściem w sposób ostrzegawczy. W przypadku przekroczenia prędkości na przejściu samoczynnie załączy się oświetlenie ostrzegawcze. A to tylko jeden z wielu dodatków, w które możemy wyposażyć przejście – dodaje Waldemar Jemioła, Dyrektor Departamentu Oświetlenia TNT.

Nowoczesne przejścia sprawdzą się szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy wcześniej zapada zmrok, a warunki atmosferyczne często ograniczają widoczność. To także ważne w kontekście obowiązujących od kilku miesięcy nowych przepisów ruchu drogowego podkreślających pierwszeństwo pieszych już w obrębie przejścia.

Inteligentne przejścia spółka wybudowała już w Nysie, Otmuchowie, Mstowie.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama