News » O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

24 lis 2021 Możliwość komentowania O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat” została wyłączona Share 'O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”' on Facebook Share 'O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”' on Email Share 'O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”' on Print Friendly

Szanse związane z transformacją energetyczną to główny temat rozmów Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy podczas konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2021 r. w Warszawie.

Jak podkreśliła podczas konferencji minister Anna Moskwa, jesteśmy obecnie świadkami nowego, przełomowego etapu rozwoju polskiej energetyki.

– W perspektywie najbliższych 30 lat polityka klimatyczno-energetyczna będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności kraju – powiedziała.

Minister Klimatu i Środowiska wskazała także, że trzeba pamiętać o szansach dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców, jakie daje transformacja sektora energetycznego.

– Dążenie do neutralności klimatycznej jest szansą na zbudowanie silnej i nowoczesnej gospodarki. Wyzwania, przed którymi obecnie stoimy, kryją w sobie ogromny potencjał do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców – zaznaczyła.

Jak zauważyła minister Moskwa, aby spełnić globalne cele klimatyczne potrzebne są także innowacje.

– W Polsce istnieje znaczący potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych. Mamy specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych i elektrolizerów. Polskie zakłady chemiczne posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz zużycia wodoru. Tworzy to wiele możliwości dla biznesu, także dla polskich firm, np. w sektorze transportu publicznego, gdzie jesteśmy głównym producentem autobusów elektrycznych czy baterii litowo-jonowych w Europie – wytłumaczyła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła też konieczność wsparcia grup badawczych aktywnie działających w tematyce odnawialnych źródeł energii i transformacji klimatyczno-energetycznej.

– To co może być wyzwaniem w transformacji klimatyczno-energetycznej to wymiar edukacji. Niezwykle ważne jest budowanie programów naukowych i współpracy z sektorem biznesowym – dodała.

Minister Anna Moskwa zwróciła również uwagę, że neutralność klimatyczną można przełożyć na język biznesu, a transformacja może być kołem zamachowym polskiej gospodarki w perspektywie 2050 r.

– Wszystkim nam zależy na poprawie jakości życia, na środowisku, klimacie czy transformacji energetycznej. To są kwestie istotne zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń – podsumowała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 24 lis 2021 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć