Promowanie ciepła sieciowego jako skutecznego narzędzia walki z niską emisją jest celem kampanii #Weź nie smoguj, #Weź oddychaj. Koncern w drugiej edycji kampanii pokazuje, że ogrzewanie sieciowe jest bezpieczną metodą dostarczania ciepła do domów, szczególnie w dużych aglomeracjach. Spółka planuje w najbliższych latach przyłączać do sieci ciepłowniczej około 45 MW ciepła rocznie, w tym 20% przyłączeń mają stanowić budynki, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe.
#Weź nie smoguj #Weź oddychaj to druga edycja kampanii edukacyjnej, skierowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich, do których TAURON dostarcza ciepło sieciowe. W specjalnie przygotowanym filmie animowanym i e-booku firma w prosty sposób wyjaśnia, jak działa ogrzewanie sieciowe i dlaczego to najbardziej ekologiczna forma ogrzewania dostępna w miastach.
Link do filmu i e-booka: https://wezniesmoguj.tauron.pl/
Z materiałów przygotowanych w ramach drugiej edycji kampanii można dowiedzieć się, że sieć ciepłownicza TAURONA ma długość ponad 1100 km, czyli mniej więcej tyle, ile liczy dystans między Katowicami a Amsterdamem. Firma wyjaśnia w niej też, jak działa automatyka pogodowa oraz że z ciepła sieciowego można korzystać przez cały rok.
– Nowoczesna forma przekazu zastosowana w interaktywnej animacji wybrana została specjalnie z myślą o młodych ludziach. Liczymy na to, że podobnie jak w ubiegłym roku film i e-book okażą się przydatnymi narzędziami podczas lekcji o tematyce ekologicznej, a kampania spotka się z dobrym odbiorem młodzieży i nauczycieli – mówi Wojciech Frank, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło
Z pierwszej edycji kampanii można było dowiedzieć się, jak działa elektrociepłownia oraz że zamontowane w niej filtry wychwytują ponad 99,9% emitowanych zanieczyszczeń, dlatego ciepło sieciowe przeciwdziała powstawaniu smogu. Dodatkowo jest też bardziej opłacalne niż domowy piec na węgiel.
Nowe inwestycje, mniej smogu w miastach
– W najbliższych latach planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy, aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe – wyjaśnia Wojciech Frank, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło. – Coraz częściej ciepło sieciowe jest tzw. pierwszym wyborem, jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście. To pozytywny sygnał, ponieważ ciepło sieciowe jest nowoczesnym sposobem ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody – dodaje Wiceprezes TAURON Ciepło.
Łącznie do 2026 r. sieć ciepłownicza TAURON Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt. Liczba ta ma związek ze znacznym ożywieniem na rynku budowlanym oraz rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów. Ciepło sieciowe jest nie tylko najwygodniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, charakteryzuje się także wysoką sprawnością.
#Weź nie smoguj, #Weź oddychaj – Program Likwidacji Niskiej Emisji
Rozbudowa sieci ciepłowniczej w rzeczywisty sposób przekłada się na niwelowanie zjawiska niskiej emisji w miastach. Każdy kolejny przyłączony budynek oznacza bowiem mniej pojedynczych pieców i ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla w domowych paleniskach.
Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi aż 99,9%.
Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma więc ogromny wpływ na ograniczenie smogu w regionie.
Tylko w Katowicach do końca bieżącego roku przyłączonych zostanie 16 nieruchomości mieszkalnych wielorodzinnych, a kolejnych 40 uzyska ogrzewanie sieciowe w 2022 r.
W 2021 r. TAURON Ciepło przyłączy w całej aglomeracji śląsko-dąbrowskiej 53 MWt ciepła, a do 2025 r. planuje przyłączać do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie, co oznacza, że zgodnie z zawartymi umowami, w najbliższych latach przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło 184 budynków na terenie całej aglomeracji.
Ciepło sieciowe spełnia wymogi dofinansowań w przypadku budynków wielorodzinnych i likwidacji pieców węglowych, a użytkownicy mogą starać się o dotacje do instalacji wewnętrznych.
Źródło: TAURON Polska Energia SA