Ciepłownictwo » Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla

Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla

10 lis 2021 Możliwość komentowania Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla została wyłączona Share 'Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla' on Facebook Share 'Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla' on Email Share 'Kolejny krok w stronę ekologii. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie inwestuje i rezygnuje z węgla' on Print Friendly

W gorzowskim Oddziale PGE Energia Ciepła z Grupy PGE powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 62 MWt. Inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł i pozwoli na całkowite odejście od spalania węgla w elektrociepłowni. Nowa kotłownia ma zostać przekazana do eksploatacji do końca 2023 r.

Planowana inwestycja oznacza całkowite wycofanie  z eksploatacji kotła węglowego. Aby było to możliwe, będzie musiała powstać nowa jednostka wytwórcza, która zapewni niezbędną moc cieplną na pokrycie potrzeb lokalnego rynku ciepła. W tym celu postanowiono wybudować kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy 62 MWt, w której paliwem podstawowym będzie gaz.

 Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. Naszą ambicją jest mieć do 2030 r. co najmniej 70% ciepła wytwarzanego z paliw nisko bądź zeroemisyjnych. Aby to osiągnąć w naszych elektrociepłowniach prowadzimy projekty inwestycyjne zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla w procesie produkcji. Prowadzone przez nas działania maja na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w miastach, w których działamy, a także poprawę jakości powietrza, co w konsekwencji przekłada się na zdrowie mieszkańców – powiedział Maciej Jankiewicz, Wiceprezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

W ramach projektu powstanie m. in. budynek kotłowni na terenie elektrociepłowni, stacja przygotowania gazu, dwa kotły oraz niezbędna infrastruktura, w tym rurociągi oraz instalacje elektryczne. Podstawowym paliwem ma być wysokometanowy gaz systemowy. Koszt inwestycji przekroczy 40 mln zł.

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 r. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni – powiedział Wojciech Dobrak, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 r.

Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła jest liderem transformacji energetycznej w sektorze ciepłownictwa. To tutaj powstał pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy w 1999 r. Z kolei w 2017 r. oddano drugi – jeden z najnowocześniejszych w całym kraju. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mają zapewnione nieprzerwane dostawy ciepła oraz ciepłej wody użytkowej, przy spełnieniu nawet najbardziej restrykcyjnych norm środowiskowych.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, Szczecin spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 10 lis 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć