Edukacja » Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

15 paź 2021 Możliwość komentowania Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych” została wyłączona Share 'Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”' on Facebook Share 'Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”' on Email Share 'Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”' on Print Friendly

15 października rozpoczynają się eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju. 

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kg ciężarka na wysokość 2 m. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody. 

– Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” popularyzuje wśród młodzieży tematykę odnawialnych źródeł energii. W ten sposób chcemy zainteresować i zainspirować młodzież do podjęcia nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką. Branża OZE będzie potrzebować z każdym rokiem coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Dlatego poprzez takie inicjatywy zachęcamy młodych ludzi do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowoczesną energetyką – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych, 2021” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE,  która dołączyła do projektu jako partner tytularny wydarzenia.

Partnerem Regionalnym jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody o wartości: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1500 zł, III miejsce 1000 zł.

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.

***

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” odbędzie się w formie ośmiu eliminacji regionalnych i ogólnopolskiego finału. Eliminacje odbędą się w Jarosławiu (15 X), Opolu (16 X), Katowicach (17 X), Siedlcach (19 X), Wejherowie (20 X), Skierniewicach (22 X), Zalasewie (23 X) i Szczecinie (24 X). Najlepsze drużyny wyłonione podczas eliminacji uzyskają prawo startu w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w niedzielę 12 grudnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Na wiosnę Fundacja PGE planuje również zorganizowanie kolejnego konkursu w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej maszyn wiatrowych”.

Fundacja PGE angażuje się w szereg projektów edukacyjnych. W tym roku przygotowała specjalne strefy edukacyjno-warsztatowe w ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”, w których przybliżyła tematykę inwestycji w morskie farmy wiatrowe mieszkańcom i turystom odwiedzającym Lubiatowo, Łebę, Ustkę i Międzyzdroje. W lipcu i sierpniu ponad 11 tysięcy osób skorzystało z atrakcji przygotowanych przez PGE, a jednocześnie poszerzyło swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 15 paź 2021 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć