Elektroenergetyka » Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora…

Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora elektroenergetycznego

26 lipiec 2021 Możliwość komentowania Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora elektroenergetycznego została wyłączona Share 'Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora elektroenergetycznego' on Facebook Share 'Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora elektroenergetycznego' on Email Share 'Spółki Skarbu Państwa razem na drodze do transformacji sektora elektroenergetycznego' on Print Friendly

Przedstawiciele czterech największych Grup Kapitałowych sektora elektroenergetycznego zawarli w piątek porozumienie z Ministrem Aktywów Państwowych, które rozpoczyna kolejny etap prac przy transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce.

Celem porozumienia pomiędzy PGE, ENEĄ, TAURONEM, ENERGĄ i Skarbem Państwa jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego S.A. (NABE), a także wsparcie procesu kształtowania optymalnego modelu działalności NABE.

– Podjęliśmy się niezwykle skomplikowanego zadania polegającego na kompleksowej transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce. Spełnienie tego zadania wymaga ścisłej współpracy Skarbu Państwa z podmiotami zaangażowanymi w jego realizację – przekonuje wicepremier Jacek Sasin.

– Podpisane dzisiaj porozumienie to wstęp do dalszych wspólnych prac, które pozwolą szczegółowo określić kształt proponowanych przez resort aktywów państwowych rozwiązań w zakresie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych – dodaje Minister Aktywów Państwowych.

Koncepcja transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce została przedstawiona przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w kwietniu br. Kluczowym założeniem projektu jest dokonanie integracji aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych w ramach jednego podmiotu – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Zawarte porozumienie umożliwi przygotowanie spółek do wydzielenia aktywów węglowych w jednorodny dla wszystkich podmiotów sposób, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty realizowanego procesu. Porozumienie będzie też stanowić podstawę do wypracowania docelowej organizacji NABE, z uwzględnieniem ostatecznej treści dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów oraz uzgodnień w ramach umowy społecznej dla energetyki i węgla brunatnego.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wpis został opublikowany 26 lipiec 2021 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć