Edukacja » Studenci Politechniki Wrocławskiej biorą udział w konkursie na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach

Studenci Politechniki Wrocławskiej biorą udział w konkursie na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach

28 maj 2021 Możliwość komentowania Studenci Politechniki Wrocławskiej biorą udział w konkursie na najlepszy projekt rewitalizacji budynków po elektrociepłowni w Siechnicach została wyłączona

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej organizuje konkurs na najlepszą magisterską pracę dyplomową, poświęconą rewitalizacji wybranych budynków Elektrociepłowni Czechnica. To efekt listu intencyjnego, dotyczącego zagospodarowania tego historycznego obiektu podpisanego z Burmistrzem Siechnic w 2019 r.

Kompleks zabytkowych budynków Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach został zaprojektowany na początku XX w. Elektrociepłownia ukończy swoją działalność w 2024 r., kiedy to jej rolę przejmie nowoczesna jednostka produkcyjna zasilana gazem, która powstanie również na terenie podwrocławskich Siechnic. Sygnatariusze podpisanego w czerwcu 2019 r. listu intencyjnego chcą, by blisko trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i zagospodarowany. Tym samym ponad studwudziestoletnia infrastruktura zyska drugie życie i będzie służyć mieszkańcom.

Pierwszym podjętym w tym kierunku krokiem było nawiązanie współpracy z Politechniką Wrocławską, której efektem było przygotowanie przez zespół pod kierunkiem prof. Małgorzaty Chorowskiej historyczno- architektoniczno-konserwatorskiego studium obiektów siechnickiego zakładu. Przeprowadzono wówczas szczegółową inwentaryzację obiektów i infrastruktury elektrociepłowni wraz ze wskazaniem rekomendowanych kierunków działań rewitalizacyjnych.

Na tym nie koniec – KOGENERACJA wraz z Politechniką Wrocławską postanowiły zaangażować studentów kierunku Architektury, w specjalności Architektura i Urbanistyka oraz Architektura i Ochrona Zabytków do prac koncepcyjnych nad przyszłym wyglądem kompleksu.

– Naszym celem jest nadanie elektrociepłowni nowego życia, po tym, kiedy jej funkcje przejmie nowoczesna jednostka gazowa. Bardzo zależy nam na tym, by w ramach konkursu młodzi ludzie mieli okazję do przedstawienia własnych wizji tego, co mogłoby się znaleźć w wiekowych murach naszej elektrociepłowni – mówi Andrzej Jedut, Prezes KOGENERACJI. – Jestem przekonany, że efektem tego współzawodnictwa będzie wiele kreatywnych projektów, które zainspirują nas do działania, tak, by nasza docelowa koncepcja w pełni wykorzystała potencjał tego jedynego w swoim rodzaju miejsca – dodaje

Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach: planu zagospodarowania przestrzennego terenu EC Czechnica, nowego obiektu kubaturowego na dowolnie wybranym fragmencie terenu oraz adaptacji, przebudowy, rozbudowy dowolnie wybranego budynku lub grupy budynków z obszaru elektrociepłowni.

– Siechnicka elektrociepłownia to bardzo cenny kompleks, który wiele mówi o historii energetyki na przestrzeni minionych lat – podkreśla prof. Małgorzata Chorowska, Komisarz konkursu. – Z wielką chęcią angażujemy się w działania mające na celu propagowanie idei ochrony dziedzictwa przemysłowego. Praca na „żywym organizmie” jest dla studentów z pewnością nie lada wyzwaniem, ale też źródłem szczególnej satysfakcji. Jestem pewna, że młodzi ludzie zaskoczą nas swoją pomysłowością, która potem – taką mamy nadzieję – przełoży się na konkretne działania – dodaje prof. Chorowska.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2021.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 28 maj 2021 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.