Edukacja

Towarowa Giełda Energii po raz siódmy wręczy dziennikarzom „Platynowe Megawaty”

6 maja 2021 r. rusza kolejna edycja prestiżowego Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, którego celem jest popularyzacja obiektywnego, wysoce merytorycznego dziennikarstwa dotyczącego rynku energii, gazownictwa i odnawialnych źródeł energii.

Patronat honorowy nad tegoroczną odsłoną Konkursu objęli Jacek Sasin – Minister Aktywów Państwowych, Michał Kurtyka – Minister Klimatu i Środowiska oraz Rafał Gawin – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Wśród Partnerów 7. edycji znaleźli się: TAURON Polska Energia S.A. (Partner strategiczny), Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., GAZ-SYSTEM S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A. oraz Respect Energy S.A.

Promocja rzetelnego dziennikarstwa traktującego o szeroko rozumianej energetyce, rozwijanie debaty publicznej oraz edukacja mediów – oto cele niezmiennie przyświecające „Platynowym Megawatom”. Konkurs jest organizowany przez Towarową Giełdę Energii od 2014 r. i z każdą edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem branży. Świadczą o tym zarówno konkretne liczby – 265 zgłoszonych publikacji oraz 21 nagrodzonych dziennikarzy, jak i szacowne grono wspierających plebiscyt Patronów, czy Partnerów.

– Dla ministerstwa współpraca z dziennikarzami jest bardzo ważna. To przecież z mediów społeczeństwo dowiaduje się o podejmowanych przez nas działaniach. Dlatego merytoryczna wiedza, rzetelność i warsztat dziennikarski są tu niezwykle istotne, a „Platynowe Megawaty” to doskonała okazja, by je promować – podkreśla Minister Michał Kurtyka.

Sektor energetyczny ulega przemianom. Zmienia się struktura rynku, ewoluują technologie wytwarzania energii oraz strategie biznesowe uczestników rynku. Dzieje się to za sprawą wymogów regulacyjnych, którym nie tylko państwo, ale i cała branża musi sprostać. Dobrym przykładem są odnawialne źródła energii, których znaczenie jest coraz większe, a możliwości rozwoju bardzo duże. Następuje „zielony zwrot”, co nie umknęło naszym dziennikarzom. Liczba powstających materiałów, zarówno w formie artykułów, jak i raportów, jest dowodem na to, że temat jest kluczowy dla polskiej gospodarki i warto podejmować dyskusję w mediach. Z tego też powodu w ubiegłym roku Kapituła Konkursu wprowadziła nową kategorię: „Najlepsza publikacja na temat OZE”. Mam nadzieję, że rok 2021 wskaże nam nowe kierunki rozwoju w tym obszarze, co znajdzie odzwierciedlenie w publikowanych treściach – mówi Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE S.A.

Konkurs jest skierowany do dziennikarzy z mediów ogólnopolskich, regionalnych i branżowych, którzy w swojej codziennej pracy przybliżają czytelnikom zawiłości związane z sektorem energetycznym, przestrzegając przy tym zasad etyki oraz obiektywizmu. Dodatkowym elementem Konkursu są warsztaty edukacyjne dla mediów organizowane przez TGE i Partnerów wydarzenia, poświęcone m.in. bezpieczeństwu energetycznemu, kluczowym zmianom w regulacjach, ich wpływowi na rynek czy wyzwaniom inwestycyjnym, jakie czekają całą branżę.

Stojąc u progu transformacji sektora, warto docenić dziennikarzy, których wyróżnia umiejętność rzeczowego i obiektywnego opisywania zmian zachodzących na europejskim czy rodzimym rynku energetycznym. Tematyka energetyczna zawiera całe spektrum problemów: od zagadnień regulacyjnych po kwestie technologiczne i finansowe – wyjaśnia Paweł Strączyński, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. Konkurs „Platynowe Megawaty”, w który angażujemy się po raz kolejny, to doskonała okazja, by podkreślić wagę ciężkiej pracy dziennikarzy przybliżających opinii publicznej mechanizmy funkcjonowania sektora energetycznego – dodaje Paweł Strączyński.

W ramach siódmej edycji Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele Patronów, Partnerów oraz Organizatora, wyłoni laureatów w następujących kategoriach:

  • Dziennikarz Roku 2020 (nagroda główna),
  • Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w 2020 r. (wyróżnienie),
  • Najlepsza publikacja na temat rynku gazu w 2020 r. (wyróżnienie),
  • Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w 2020 r. (wyróżnienie),
  • Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w 2020 r. (wyróżnienie).

Konkurs rozpoczyna się 6 maja i potrwa do 28 maja 2021 r. W tym okresie nominacje mogę zgłaszać: dziennikarze – autorzy publikacji, kolegia redakcyjne gazet, stacji radiowych i telewizyjnych, profesjonalne redakcje internetowe zatrudniające zawodowych dziennikarzy, a także Członkowie Kapituły Konkursu oraz Członkowie TGE. Oceniane są materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r., poruszające tematykę energii elektrycznej, gazu oraz odnawialnych źródeł energii w Polsce. Przy wyborze laureatów brane są pod uwagę m. in. wartość informacyjna materiału, jego poprawność merytoryczna, forma i jasność wypowiedzi, a także walory publicystyczno-edukacyjne.

Szczegóły Konkursu znajdują się na stronie www.tge.pl w zakładce Konkurs Platynowe Megawaty, a dodatkowych informacji udziela Biuro Prasowe TGE pod adresem press@tge.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału w plebiscycie.

Źródło: Towarowa Giełda Energii SA

Działy

Reklama