OZE

Energa rozwija małą fotowoltaikę

Oprócz dużych inwestycji, Energa z Grupy ORLEN realizuje cele energetyczne Strategii ORLEN2030 również poprzez rozwój mniejszych projektów OZE w obszarze fotowoltaiki.

Równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy zainstalowanej ok. 20 MW trwa realizacja czterech aktywów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 4 MW. Umiejscowione są w trzech lokalizacjach: dwie farmy powstają w Samolubiu (woj. warmiński-mazurskie), a po jednej w Czernikowie (obok już istniejącego obiektu – woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (w sąsiedztwie FW Przykona i budowanego Gryfa – woj. wielkopolskie).

Dla wszystkich czterech inwestycji NTP (ang. Notice-to-proceed, czyli polecenie rozpoczęcia prac) wydano z końcem marca 2021. Oddanie ich do użytku planowane jest w 2022 r.

Panele dwustronne

Nowopowstające małe farmy fotowoltaiczne Energi wykorzystywać będą panele bifacjalne, czyli generujące energię ze światła pozyskanego obydwiema stronami instalacji. Rozwiązanie takie wymaga odpowiedniej konstrukcji montażowej i przygotowania powierzchni pod całą instalacją, w celu uzyskania odpowiedniego współczynnika odbijania promieni słonecznych, aby spodnia strona paneli mogła je zebrać i przekształcić w energię elektryczną.

Szacunkowo panele bifacjalne pozwalają uzyskać na 1 MW mocy zainstalowanej o ok. 10% więcej energii elektrycznej, niż panele standardowe. Jednocześnie charakteryzują się wysoką sprawnością konwersji energii i dłużej – nawet o 10 lat – zachowywaną wydajnością pracy.

Fotowoltaika Energi rośnie w siłę

Obecnie Energa OZE posiada dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej ok. 5,4 MW: PV Czernikowo koło Torunia oraz PV Delta pod Gdańskiem. W 2020 r. wyprodukowały łącznie ok. 5 GWh energii, podobnie jak w 2019 r. Pod koniec ubiegłego roku Energa OZE wydała NTP dla inwestycji w PV Gryf, która budowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie działającej od lipca 2020 r. Farmy Wiatrowej Przykona. Na tym samym terenie – 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów – powstać mogą też kolejne aktywa OZE o łącznej mocy zainstalowanej ponad 100 MW.

Rozwój zeroemisyjnych źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaiki, od dawna wpisany jest w działania strategiczne Energi, a po jej przejęciu przez PKN ORLEN uległ intensyfikacji w związku ze Strategią ORLEN 2030, zakładającą wzrost mocy zainstalowanej w OZE Grupy ORLEN z 0,5 GW do ponad 2,5 GW.

Działy

Reklama