Platformy pojawiły się na terenie nadleśnictw Gryfino i Kliniska.
Polskie Sieci Energetyczne i Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych od 2018 r. realizują projekt ochrony rybołowa. W ramach porozumienia zainstalowanych zostanie łącznie osiem platform (pięć w 2019 r. oraz trzy w 2021 r.).
– Realizowany projekt ma duże znaczenie nie tylko dla utrzymania populacji tego ptaka, ale też jej stopniowego zwiększania. Ochrona przyrody i przywracanie populacji zagrożonych gatunków to jeden z filarów zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Mamy nadzieję, że nasze działania zakończą się sukcesem – podkreśla Andrzej Konieczny, Dyrektor generalny Lasów Państwowych.
W Niemczech aż 70% tych ptaków zakłada swoje gniazda na słupach linii wysokich napięć. Doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów pokazują, że dzięki platformom można pomóc w odbudowie ich populacji. W Niemczech liczba rybołowów wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat. W Polsce jest wiele do nadrobienia. W 2019 r. lęgowe ptaki odnotowano jedynie w 27 rewirach.
Instalowanie platform lęgowych to część projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, który realizują Lasy Państwowe.
W ramach projektu oraz porozumień zawieranych z innymi podmiotami, na terenach Lasów Państwowych zostanie zainstalowanych łącznie 50 platform na słupach linii wysokiego napięcia. Do tej pory na terenach leśnych zamontowano już 250 bezpiecznych platform lęgowych na drzewach. W miejscu, w którym ptaki zakładają gniazdo, tworzona jest strefa ochronna. Na terenie strefy leśnicy wstrzymują prowadzenie prac związanych z gospodarką leśną. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokojnego lęgu ptakom.
Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.