Elektroenergetyka

Minister Kurtyka na Hydrogen Energy Ministerial Meeting

Wodór jako kluczowa technologia przemian energetycznych i dekarbonizacji był głównym tematem wystąpienia Ministra Michała Kurtyki podczas Hydrogen Energy Ministerial Meeting. Wydarzenie, w którym na zaproszenie Ministra Hiroshi Kajiyamą uczestniczyli również ministrowie innych krajów, było okazją do podzielenia się doświadczeniami w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wodorze.

Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Z wykorzystaniem wodoru, planujemy nie tylko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez dywersyfikację źródeł energii elektrycznej. Zamierzamy także ograniczyć import paliw kopalnych oraz produkować wodór z OZE, tak by ustabilizować system energetyczny zgodnie z rosnącym udziałem OZE w miksie energetycznym.

– Ogromne doświadczenia i zaawansowane technologie z Japonii, inspirują nas w procesie transformacji. Wodór ma być narzędziem do dekarbonizacji sektorów, które inaczej byłyby w Polsce trudne do przekształcenia, jak na przykład przemysł ciężki – powiedział podczas spotkania Minister Michał Kurtyka.

Polska przewiduje, że w 2030 r. do produkcji wodoru będziemy wykorzystywać od 2 do 4 GW energii z elektrolizerów opartych na źródłach odnawialnych. Plany zakładają też, że w 2025 r. w większych miastach będzie jeździć 500 autobusów napędzanych wodorem. Do tego czasu mają się też pojawić pierwsze pociągi napędzane wodorem. Planujemy również tworzenie jednostek do produkcji ogniw paliwowych i elektrolizerów w oparciu o własne autorskie technologie. Ponadto do 2030 r. powinny pojawić się w Polsce średniej wielkości elektrownie i elektrociepłownie o mocy 50 MW, wykorzystujące głównie wodór na bazie energii z gazu lub technologii ciekłej.

***

Hydrogen Energy Ministerial Meeting po raz pierwszy odbyło się w Japonii w 2018 r. Było ono okazją do promowania globalnego wykorzystania wodoru oraz nawiązania współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Na pierwszym spotkaniu kraje członkowskie wydały oświadczenie z Tokio, w którym określone jest znaczenie międzynarodowej współpracy, w tym konieczność ujednolicenia przepisów i norm oraz promocji wspólnych międzynarodowych badań w zakresie rozwoju wodoru.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Działy

Reklama