News » Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa…

Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane

28 Wrz 2020 Możliwość komentowania Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane została wyłączona Share 'Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane' on Facebook Share 'Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane' on Email Share 'Porozumienie w sprawie transformacji i przyszłości górnictwa podpisane' on Print Friendly

– Pokazaliśmy, że potrafimy przygotować dobrą umowę społeczną. Dziękuję wszystkim zaangażowanym stronom za uczciwe i merytoryczne rozmowy, które umożliwiły wypracowanie kompromisu w sprawie strategicznej gałęzi gospodarki, jaką jest górnictwo – mówił Artur Soboń, Wiceminister Aktywów Państwowych po podpisaniu w Katowicach porozumienia ze stroną społeczną dotyczącego transformacji i przyszłości branży górniczej w Polsce.

Od wtorku w Katowicach trwały rozmowy delegacji rządowej reprezentowanej przez wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, szefa gabinetu politycznego prezesa rady ministrów Krzysztofa Kubów i wiceministra klimatu Piotra Dziadzio z przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Tematem rozmów były zasady i tempo transformacji sektora górnictwa w Polsce.

Kilkudniowe obrady zakończyły się podpisaniem porozumienia, które otwiera drogę  do ustabilizowania sytuacji w sektorze górniczym. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i strony rządowej z Wiceministrem Arturem Soboniem, Pełnomocnikiem Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

– Kierunek w jakim pójdzie polskie górnictwo wybraliśmy wspólnie ze stroną społeczną – podkreślał Wiceminister Artur Soboń. – To będzie kierunek polskiej, uczciwej, sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa – dodał Wiceminister.

Według zawartego dziś porozumienia ostatnia tona węgla w Polsce zostanie wydobyta w 2049 r. Zdaniem Wiceministra Artura Sobonia proces zmian w branży górniczej będzie przebiegał zgodnie z polityką Unii Europejskiej, uwzględniając wszelkie jej realia.

– Szanujemy zdanie strony społecznej. Chcemy, aby w pierwszej kolejności treść porozumienia została przedstawiona załogom górniczym – podsumował Wiceminister Artur Soboń.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wpis został opublikowany 28 Wrz 2020 w następujących kategoriach: News, Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć