EkoMobility

Samorządy lokalne: rozwój elektromobilności trzeba dostosować do aktualnych uwarunkowań

Śląski Związek Gmin i Powiatów zgłasza uwagi do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W przyjętym stanowisku postuluje dostosowanie założeń rozwoju elektromobilności w Polsce do aktualnych realiów. Przypomina, że samorządy lokalne i podmioty gospodarcze ze względu na epidemię znalazły się w trudnym ekonomicznie położeniu. 

Zarząd Związku w stanowisku dotyczącym ustawy elektromobilności i paliwach alternatywnych zwraca uwagę, że nakłada ona na samorządy lokalne rozległe obowiązki, które nie są dostosowane do obecnych uwarunkowań ekonomicznych i społecznych. Ze względu na epidemię zarówno gminy i powiaty, jak i podmioty gospodarcze mierzą się z wieloma ograniczeniami natury finansowej i organizacyjnej.

– Wobec wielu nowych wyzwań, realizowanie wytycznych związanych z tworzeniem odpowiedniej infrastruktury w postaci punktów ładowania i zapewnieniem ekologicznego taboru, o których mówi ta ustawa, nie jest w pełni możliwe  – wyjaśnia Jarosław Klimaszewski, Wiceprzewodniczący Związku, Prezydent Bielska-Białej, podkreślając jednocześnie, że rozwój ekologicznego transportu publicznego wciąż jest dla samorządów lokalnych priorytetem.

Śląski Związek Gmin i Powiatów za pośrednictwem działającej w jego strukturach Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej (skupiającej pracowników urzędów odpowiedzialnych za gospodarowanie energią) zebrał propozycje zmian prawnych w zakresie ustawy dotyczącej elektromobilności i paliw alternatywnych. Sugestie te dotyczą terminów, które zobowiązują samorządy lokalne i przedsiębiorstwa energetyczne do zrealizowania określonych zadań. Odnoszą się również do większości podmiotów gospodarczych, które realizują zadania publiczne na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów oraz samorządów województw). W opinii przedstawicieli Związku terminy te jeszcze przed epidemią były zbyt krótkie, a w dobie walki ze skutkami COVID-19 stają się nierealne.

– Musimy zracjonalizować zasady wdrażania w Polsce elektromobilności. I właśnie oto apelujemy w naszym stanowisku, które skierowaliśmy do Ministra Klimatu oraz Ministra Aktywów Państwowych – podsumowuje Bożena Herbuś, Przewodnicząca Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Związku, Inżynier Miejski, Urząd Miasta Częstochowy.

Postulaty zostały zawarte w przyjętym 4 września stanowisku (dostępne tutaj).

Źródło: Śląski Związek Gmin i Powiatów

Działy

Reklama