CSR w Energetyce

PGE Energia Ciepła wraz z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, która jest partnerem Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie zapraszają do laboratorium, gdzie pod gołym niebem, w ciekawy i przystępny sposób tłumaczone są zjawiska z obszaru nauki i techniki.

Tradycje Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie sięgają już ponad 20 lat. Obecnie trwa ostatni etap rewitalizacji zabytkowych hal zajezdni na krakowskim Kazimierzu. W tym samym czasie Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, jeden z oddziałów Muzeum, powiększa swoją ofertę o kolejne atrakcje.

– Ogród Doświadczeń to kolejna odsłona partnerskiej współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła, właścicielem krakowskiej elektrociepłowni, a Muzeum Inżynierii Miejskiej. Cieszy nas rozwój kooperacji z instytucją, która oprócz prezentowania i dokumentowania rozwoju inżynierii miejskiej, przybliża najmłodszym w interaktywny sposób zjawiska z dziedziny fizyki i chemii. Ogród Doświadczeń umożliwia spojrzenie z nowej perspektywy na naukę i aktywne spędzanie czasu na wolnym powietrzu – mówi Grzegorz Żebrowski, Dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

– Cieszymy się, że nasza współpraca z PGE Energia Ciepła rozwija się – to już kolejny rok kiedy współdziałamy. W nadchodzących latach wiele zmieni się w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Kończymy rozbudowę oddziału Zajezdnia przy ulicy świętego Wawrzyńca i projektowanie nowej wystawy stałej. Wkrótce w Ogrodzie Doświadczeń pojawi się kilkadziesiąt nowych obiektów w ramach projektu „Zimowy Ogród Doświadczeń”, rozpoczyna się także modernizacja Hangaru Czyżyny czyli kolejnego oddziału Muzeum. Możemy zatem wiele zaoferować, także na przyszłość zarówno Zwiedzającym jak i współpracującym instytucjom – mówi Piotr Gój, Dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.

W tegorocznym sezonie na ponad sześciohektarowym terenie do dyspozycji zwiedzających jest 70 urządzeń interaktywnych demonstrujących zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu, a także Geo-gródek stworzony z 17 rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa oraz Zapachowo i Lem-birynt. Liczba stanowisk sukcesywnie się powiększa.

Największą nowością tegorocznego sezonu jest syntetyczny tor saneczkowy, powstały w ramach realizowanego projektu „Zimowy Ogród Doświadczeń”. Obok toru jest również zestaw do curlingu. Pod koniec sierpnia otwarto Planetarium. Konstrukcję tego kina stanowi namiot sferyczny o średnicy 8 metrów, w którym znajduje się 30 foteli do obserwacji gwiazd (może być tak?).  Projekcje 3D i 2D odbywają się przy użyciu laserowego rzutnika z soczewką, tzw. “rybim okiem”.  W repertuarze są filmy dla widowni w każdym wieku (od najmłodszych do dorosłych).

PGE Energia Ciepła, właściciel krakowskiej elektrociepłowni jest Partnerem Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, oddziału Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Więcej informacji na stronie https://www.mim.krakow.pl oraz https://www.ogroddoswiadczen.pl

W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej także przy innym projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. PGE Energia Ciepła była mecenasem Strefy Kreatywności w Muzeum. Z kolei dźwięki nagrane w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła można odsłuchać na stronie projektu Sounds of Changes realizowanego przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. „Sounds of Changes” to międzynarodowy projekt kulturalny realizowanym przez sześć partnerskich, europejskich muzeów: dwóch ze Szwecji, a także ze: Słowenii, Finlandii; Niemiec i z Polski. W Polsce projekt realizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama