Paliwa dla energetyki

Zespół ds. górnictwa wznowił prace

W śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne posiedzenie zespołu ds. transformacji górnictwa.

Z powodu epidemii koronawirusa, ale też innych uwarunkowań zewnętrznych sytuacja jest nagląca i wymaga podjęcia pilnych działań. Szczególnie dotyczy to Polskiej Grupy Górniczej. Jesteśmy zdeterminowani, by tę sytuację ustabilizować i wyprowadzić na prostą. Musi to jednak nastąpić przy akceptacji związków zawodowych, ale także z uwzględnieniem sytuacji w sektorze energetycznym, która również nie jest prosta – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin.

Prócz Wicepremiera w spotkaniu wziął również udział Artur Soboń, Wiceminister Aktywów Państwowych, któremu podlegają spółki z sektora górniczego i energetycznego oraz Ireneusz Zyska, Wiceminister Kklimatu. Obecny byli także szefowie największych państwowych spółek energetycznych oraz przedstawiciele związków zawodowych tej branży.

Podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi. W tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa. Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import  i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach.

Zespół ds. transformacji górnictwa do końca września ma wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Kolejne spotkanie ma się odbyć 10 września br.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama