Paliwa dla energetyki

Ponad 300 mln zł na rozwój innowacji w gazownictwie – nabór wniosków trwa do 9 października

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 października 2020 r.

INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. Konkurs to także szansa na wdrożenie innowacyjnych technologii w praktyce. Zwycięskie projekty zyskają wsparcie w postaci badań przemysłowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez PGNiG i GAZ-SYSTEM.

Ideą programu jest współpraca nauki z biznesem, która przyczyni się do rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki oraz zmniejszenia oddziaływania branży energetycznej na środowisko.

Konkurs adresowany jest do przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą rozwijać wspólne badania i technologie w sektorze gazowym. Pierwsza edycja konkursu wyłoniła tak istotne projekty B+R, jak technologia wykorzystania metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy nowoczesne rozwiązania monitorowania infrastruktury gazowej. Czas na wdrożenie kolejnych przełomowych rozwiązań!

Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty w takich obszarach, jak:

 • poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych (obszar PGNiG);
 • pozyskanie metanu z pokładów węgla (obszar PGNiG);
 • materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
 • sieci gazowe (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
 • technologie związane z LNG i CNG (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
 • technologie wodorowe i paliwa gazowe (obszar PGNiG);
 • technologie stosowane we współpracy z klientami (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
 • ochrona środowiska i BHP (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
 • informatyka i cyberbezpieczeństwo (obszar GAZ-SYSTEM);
 • podziemne magazynowanie węglowodorów (obszar PGNiG).

Konkurs jest organizowany i współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie trwa jego druga runda. Na innowacyjne projekty czeka aż 311 mln zł wsparcia na rozwój badań i technologii, z czego połowę finansuje NCBR (w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), a drugą połowę, łącznie: PGNiG SA oraz GAZ-SYSTEM SA. O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstwa i jednostek naukowych.

Pytania dotyczące konkursu można kierować:

 • w zakresie finansowym (kwalifikowalność kosztów, zasada konkurencyjności, wskaźniki, budżet projektu) na adres: inga-finanse@ncbr.gov.pl
 • w pozostałych sprawach na adres: inga@ncbr.gov.pl  oraz pod numerami telefonu:
  (0-22) 39 07 140, (0-22) 39 07 483.

NCBR zachęca do udziału w konkursie! Wszystkie szczegóły na stronie: www.ncbr.gov.pl/konkurs-inga

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Działy

Reklama