Wydarzenia - relacje

Relacja z V Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”

W dniach 25-26 sierpnia br. w Bydgoszczy odbyła się V edycja Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”, zorganizowana przez Wydawnictwo „Nowa Energia”.

Uczestników podczas panelu otwarcia konferencji przywitał Mariusz Marchwiak z Wydawnictwa “Nowa Energia”.

Moderatorem seminarium był dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ, Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Patronat Honorowy:

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy

Partner:

  • Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.

Partner Prawny:

  • ZIEMSKI & PARTNERS KANCELARIA PRAWNA SP. K.

Współpraca:

  • Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów

 

I PANEL

Pierwszy panel rozpoczął Maciej Kiełbus z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners, omawiając najnowsze oraz planowane zmiany w prawie odpadowym. “W pułapce GOZ-u” – to temat kolejnego referatu, który wygłosił prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Nowe konkluzje BAT w kontekście Instalacji Termicznego Przekształcania istniejących i planowanych do realizacji przedstawił w swoim wystąpieniu Łukasz Musieliński, Kierownik Oddziału Zarządzania Zagospodarowaniem Odpadów Urzędu Miasta Poznania / Przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów. Ostatnie wystąpienie pierwszego panelu należało do Tomasza Gulczewskiego z Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura, który omówił doświadczenia z czterech lat eksploatacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy.

 

II PANEL

Drugi panel rozpoczęło wystąpienie Elżbiety Streker-Dembińskiej z MZGOK w Koninie, w którym zaprezentowała roczny przegląd remontowy ZTUOK. Doświadczenia ZUOK w Białymstoku z procedowania zmiany pozwolenia zintegrowanego omówiła Alina Pisiecka z Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowo-Produkcyjnego „LECH”. Jako kolejny wystąpił Tadeusz Kępski z PGE EC w Rzeszowie, podsumowując doświadczenia w drugim roku eksploatacji ITPOE. Kolejne doświadczenia eksploatacyjne spalarni w Szczecinie z uwzględnieniem najistotniejszych kwestii z tym związanych przedstawił Tomasz Lachowicz z ZUO w Szczecinie. Bezpieczeństwo instalacji ciśnieniowych w Zakładach Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych przedstawił dr inż. Radosław Sieczkowski z firmy SPETECH.

 

III PANEL

Możliwości finansowania inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych omówiła Anna Marcinkiewicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Doświadczenia eksploatacyjne w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów „Gwarków” w Warszawie w aspekcie dwudziestoletniej eksploatacji zakładu przedstawił Sławomir Cięciara, reprezentujący Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie. Certyfikowany system monitoringu rtęci oraz pobornik dioksyn – montaż i eksploatacja zaprezentował Marek Grzesiuk z „OMC ENVAG”.

 

DEBATA

Moderatorem Panelu Dyskusyjnego był dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ, Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Głos w debacie zabrali (wg alfabetu):

– Ziemowit Borowczak, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Urząd Miasta Poznania,

– Tomasz Gulczewski, Dyrektor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy, Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.,

– Tadeusz Kępski, Z-ca Dyrektora – Dyrektor Techniczny, PGE Energia Ciepła S.A. – Oddział Elektrociepłownia Rzeszów,

– Tomasz Lachowicz, Prezes Zarządu, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie,

– Konrad Nowak, Prezes Zarządu, MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie-Alina Pisiecka, Wiceprezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne „LECH” Sp. z o.o.

 

V PANEL

Realizacja budowy ITPO w Olsztynie w formule PPP była tematem wystąpienia Konrada Nowaka z MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie. Rozbudowa ciepłowni w Zamościu o małą jednostkę RDF o mocy 5,5 MW i aktualne zaawansowanie prac, które zostało omówione przez Andrzeja Piotrowskiego z Veolia Energia Polska. Eksploatacja w oparciu o TWIN, czyli jedyny na rynku cyfrowy model optymalizacji pracy elektrociepłowni opalanych odpadami była tematem wystąpienia Marcina Zeszutek z Dalkia Wastenergy.

PEŁNA FOTORELACJA

PROGRAM SEMINARIUM

Koszt dostępu do materiałów: 490 zł netto (pełne nagranie + dostęp do udostępnionych prezentacji).

Źródło: Wydawnictwo “Nowa Energia”

Działy

Reklama