News » Nadpodaż zielonych certyfikatów nadal bardzo wysoka

Nadpodaż zielonych certyfikatów nadal bardzo wysoka

31 Lip 2020 Brak komentarzy Share 'Nadpodaż zielonych certyfikatów nadal bardzo wysoka' on Facebook Share 'Nadpodaż zielonych certyfikatów nadal bardzo wysoka' on Email Share 'Nadpodaż zielonych certyfikatów nadal bardzo wysoka' on Print Friendly

Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej apeluje o strategiczne i długoterminowe spojrzenie na rynek zielonych certyfikatów. Ich rynkowa nadpodaż od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Jak wynika z szacunków PSEW na podstawie danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec czerwca 2020 r. nadpodaż zielonych certyfikatów sięgnęła około 22 TWh. To tyle ile w ciągu całego roku powinna wyprodukować Polska ze wszystkich odnawialnych źródeł energii.28

Dlatego w ocenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej propozycje Ministerstwa Klimatu dotyczące wielkości obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia w 2021 r. są dobre, ale niewystarczające.

– Branży odnawialnej potrzeba długoterminowej stabilności. Zasadne byłoby więc wyznaczenie „zielonego obowiązku” na dwa lata naprzód. Utrzymanie go także w 2022 r. na poziomie proponowanym w przyszłym roku pomogłoby z jednej strony uspokoić rynek rozchwiany w wyniku pandemii, a z drugiej strony – ograniczyć wciąć wysoki poziom nadpodaży zielonych certyfikatów – tłumaczy Janusz Gajowiecki, Prezes PSEW.

Taki postulat PSEW zgłosił w ramach konsultacji do projektu Rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu proponowało w projekcie utrzymanie w przyszłym roku obowiązku umorzenia na tym samym poziomie z 2020 r., tj. 19,5% dla tzw. „zielonych certyfikatów” i 0,5% dla tzw. „błękitnych certyfikatów”.

PSEW zaproponował też w stanowisku działania długoterminowe polegające na wdrożeniu rozwiązania bilansującego rynek świadectw pochodzenia, które już zostało wypracowane przez szeroko rozumianą branżę OZE.

Źródło: Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Wpis został opublikowany 31 Lip 2020 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć