CSR w Energetyce

„Energetycy w Powstaniu”. PGE oddaje hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim

PGE Polska Grupa Energetyczna w 76. Rocznicę Powstania Warszawskiego odda hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”. 

– 76 lat temu do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło 63 Pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią, ale 20 z nich zapłaciło za ten heroizm najwyższą cenę. W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich Powstańców. Jeszcze większym sukcesem była obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu – informuje Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizowane przez PGE obchody 76. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10:00 od złożenia wieńców pod Tablicą Pamięci Dowódców Obrony Elektrowni w Powstaniu Warszawskim przy Skwerze Kahla w Warszawie. Udział w ceremonii wezmą Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele spółek energetycznych, Związków Zawodowych NSZZ Solidarność w PGE S.A., sportowcy, harcerze z Grupy Rekonstrukcyjnej Radosław oraz Pracownicy PGE.

Po ceremonii złożenia wieńców odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka, który wystąpi z repertuarem piosenek patriotycznych oraz skomponowaną z tej okazji piosenką „Oni”, upamiętniającą ofiary cywilne Powstania z 1944 r. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie również specjalnie wyprodukowana prezentacja multimedialna poświęcona Energetykom w Powstaniu, którą każdy będzie mógł obejrzeć 1 sierpnia do godziny 22.00 na ekranie zlokalizowanym na Skwerze Kahla. 

– Współcześnie to na nas – przedstawicielach branży energetycznej – spoczywa obowiązek przybliżania Polakom historii bohaterskich Pracowników warszawskiej Elektrowni oraz pielęgnowanie pamięci o ich wyjątkowych czynach i etosie pracy energetyka. Możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć za niepodległość, a jednocześnie nadal realizować swoją pracę na rzecz warszawskiej społeczności – mówi Wojciech Dąbrowski.

PGE jako inicjator akcji „Energetycy w Powstaniu” jest sponsorem cyklu audycji o tematyce powstańczej emitowanych w Polskim Radiu. W popołudniowej audycji „Bastion Powiśle” 1 sierpnia od godz. 17.00 słuchaczom Polskiego Radia przybliżony zostanie temat obrony warszawskiej elektrowni oraz udziału energetyków w Powstaniu Warszawskim. W ciągu dnia będzie można posłuchać repertuaru piosenek powstańczych, w tym również dedykowany tegorocznym obchodom utwór Bartasa Szymoniaka „Oni”.

Od 1 sierpnia przez 63 dni  na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”. 

Link do animacji: https://youtu.be/MBSoAXrwULA

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA 

Działy

Reklama