CSR w Energetyce

PGE Partnerem Strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego i patronem programu „Rodzinne spotkania z historią”

PGE Polska Grupa Energetyczna kontynuuje i rozwija współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podpisali umowę o strategicznym partnerstwie i objęciu przez PGE patronatem programu „Rodzinne spotkania z historią”.

W ramach współpracy strategicznej PGE objęło patronat nad autorskim programem Muzeum  „Rodzinne spotkania z historią”. Celem programu jest rodzinne zwiedzanie Muzeum i udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum w formie interaktywnej gry.

– Muzeum Powstania Warszawskiego to unikalne miejsce na mapie Świata, pielęgnujące pamięć o bohaterstwie naszych rodaków podczas II Wojny Światowej. Czujemy się zobowiązani do wspierania miejsc i instytucji, które upowszechniają wiedzę o tragicznych i ważnych wydarzeniach z polskiej historii – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W 2020 r. przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. PGE wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje się do obchodów wydarzenia, aby oddać hołd Powstańcom, bohaterom wydarzeń sierpnia i września 1944 r. – W tym roku Grupa PGE zamierza podkreślić rolę energetyków w Powstaniu Warszawskim, a szczególnie 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy tworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Dzięki ich heroicznej postawie utrzymano dostawy energii elektrycznej dla Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu. Już dzisiaj zapraszam na 1 sierpnia na uroczystość złożenia wieńców połączoną z koncertem i pokazem multimedialnym na terenie dawnej elektrowni Powiśle – informuje Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W związku z obchodami PGE zachęca do korzystania z aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”, w której znajduje się mapa z lokalizacjami 167 Tablic Karola Tchorka. Za pomocą aplikacji można poznać historię miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie na ludności cywilnej Warszawy.

Od 1 sierpnia przez 63 dni w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci” wszystkie Tablice Tchorka poświęcone ofiarom, które zginęły w Powstaniu, zostaną oznaczone białoczerwoną flagą. Dzięki temu będzie można łatwiej zapoznać się z historią miejsc związanych z powstańczymi walkami. Dodatkowo aplikacja została poszerzona o relacje świadków tamtych wydarzeń.

– Dzięki wsparciu Grupy PGE – Strategicznego Partnera Muzeum – realizujemy szereg znaczących przedsięwzięć, na czele z sierpniowymi uroczystościami. PGE pomaga nam realizować naszą misję i cel, dbając o to by wartości, którymi kierowali się Powstańcy walczący o wolną Polskę i jej stolicę, tworzyły międzypokoleniową więź. Cieszymy się, że pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią, kontynuujemy współpracę a tegoroczne uroczystości również zorganizujemy razem – podkreśla Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Muzeum Powstania Warszawskiego to jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Powstało w 2004 r. dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezydenta Warszawy, późniejszego prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Nowoczesna prezentacja wydarzeń 1944 r. przyciąga rocznie pół mln gości z kraju i całego świata.

Od 3 czerwca, po kilku miesiącach zamknięcia ze względu na pandemię Muzeum na nowo otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Jednak ze względu na bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia związane z  rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będą organizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

PGE jest partnerem strategicznym Muzeum Powstania Warszawskiego od 2016 r. W tym czasie Muzeum odwiedziło 3 mln gości, a pod patronatem PGE odbyło się ponad 100 koncertów oraz tysiąc warsztatów i lekcji dla ponad 130 tys. uczniów.

Linki do aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tablicepamieci&hl=pl

https://apps.apple.com/pl/app/tablice-pamięci/id1481720840?l=pl&ls=1

Spot o aplikacji:

https://www.youtube.com/watch?v=juobxYznebs

Aplikacja mobilna „Tablice Pamięci”, której inicjatorem jest PGE, dostępna jest do pobrania za darmo w sklepie Google Play oraz AppStore. Powstała w ramach projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i pod patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Projekt ma na celu umieszczenie dodatkowej tablicy informacyjnej w języku polskim oraz angielskim przy Tablicach Karola Tchorka na terenie Warszawy.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Działy

Reklama