OZE

TAURON robi zieloną rewolucję w Parku Śląskim

TAURON, Fundusz Górnośląski i zarząd Parku Śląskiego przygotowują zieloną rewolucję. W największym śródmiejskim parku w Europie planowane są m.in. instalacja inteligentnych ławek z ładowarkami, uruchomienie sieci elektrycznych rowerów i hulajnóg, a także nowej kolejki alejkowej. Na parkingach wokół parku ma powstać infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię z odnawialnych źródeł.

Planowana w Parku Śląskim zielona rewolucja zostanie przeprowadzona za sprawą projektu budowy proekologicznej infrastruktury. TAURON, Fundusz Górnośląski i Zarząd Parku Śląskiego przygotują plan zmian tak, by Park stał się jeszcze bardziej przyjazny mieszkańcom i naturze.

 Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska  – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia. – Nasza działalność koncentruje się na Śląsku – tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna TAURONA towarzyszyła transformacji Śląska – dodaje Filip Grzegorczyk.

Podpisany dziś list intencyjny określa zasady współpracy trzech podmiotów, które na późniejszym etapie doprowadzą do wdrożenia projektów. Na liście znalazły się, m.in. budowa sieci elektrycznych rowerów i hulajnóg, a także stworzenie kolejki alejkowej. Na parkingach dookoła Parku planowana jest budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

– Efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego. Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – podkreślił Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Zgodnie z założeniami planu, wypoczywający w Parku Śląskim będą mogli także korzystać z nowej, inteligentnej infrastruktury parkowej. Planowane jest postawienie ławek i latarni umożliwiających indukcyjne ładowanie sprzętów elektronicznych, takich jak telefony czy tablety. Nie trzeba będzie martwić się także o WiFi.

Energetyczną rewolucję przejdą też parkowe budynki. Kultowa hala wystawowa „Kapelusz” zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki. Energii z OZE będą używać także nowe budynki i infrastruktura parkingowa. Badana jest też możliwość wdrożenia nowoczesnej instalacji mCHP hybrydowej z wodorowym ogniwem paliwowym.

Park Śląski to największy śródmiejski park w Europie Centralnej. Leży na styku trzech miast – Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Z racji swojej powierzchni (620 ha) nazywany jest zielonymi płucami Śląska. To właśnie tutaj znajdują się znane w całym kraju obiekty – Stadion Śląski i Hala Wystaw „Kapelusz”. Co roku park odwiedzają 3 mln ludzi.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama