Paliwa dla energetyki

PGNiG dostarczy gaz do fabryki LG Electronics

PGNiG Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG Electronics wybuduje stację regazyfikacji i przez 5 lat dostarczy blisko 19 tys. ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). Paliwo będzie zasilać zakład produkcyjny LG ulokowany na terenie zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. parku przemysłowego EURO-PARK KOBIERZYCE pod Wrocławiem.

– Jesteśmy przekonani, że skroplony gaz ziemny w nadchodzących latach stanie się jednym z fundamentów dynamicznego rozwoju przemysłu w Polsce. Wykorzystanie tego paliwa gwarantuje nie tylko efektywną produkcję, ale również pozytywny efekt ekologiczny. Biznes coraz przychylniej patrzy na to uniwersalne i tanie rozwiązanie. Ten kontrakt to duży sukces naszej Grupy, jeden z największych w naszej historii – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Inwestycja koreańskiej firmy LG Chem to największa tego typu fabryka w Europie, a odbiorcami produkowanych tam baterii do samochodów elektrycznych, mają być czołowe koncerny motoryzacyjne. Jej znaczenie dla gospodarki podkreślał już w 2017 r. ówczesny wicepremier, a obecnie premier Mateusz Morawiecki podczas wręczania koreańskiej firmie zezwolenia na prowadzenie działalności. W marcu br. LG Chem Wrocław Energy otrzymała z kolei kredyt w wysokości 480 mln euro na kontynuację budowy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

– Dotychczasowa współpraca i pomoc przy realizowanej inwestycji utwierdza nas w przekonaniu, że warto rozwijać działalność w Polsce. PGNiG Obrót Detaliczny wykazało się zrozumieniem naszych potrzeb oraz elastycznością, co pozwoliło jak najlepiej przygotować ten wspólny projekt. Dziękujemy za okazane wsparcie i liczymy na równie owocną kooperację przy kolejnych planowanych etapach inwestycji podsumowuje Jong Won Park, Prezes LG Electronics Wrocław sp. z o.o.

Paliwo LNG docelowo zasili stację regazyfikacji, którą PGNiG wybuduje przy zakładzie produkcyjnym LG ulokowanym na terenie zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. parku przemysłowego EURO-PARK KOBIERZYCE, w Biskupicach Podgórnych (woj. dolnośląskie). Zgodnie z planem stacja ma zostać uruchomiona na początku grudnia 2020 r. Do tego czasu dostawy LNG będą realizowane do tymczasowej instalacji mobilnej.

– Oprócz niewątpliwych zalet skroplonego gazu ziemnego, ten kontrakt to również efekt naszej skuteczności sprzedażowej. Dość powiedzieć, że wolumen dostaw przewidzianych dla LG, jest ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku naszej poprzedniej największej umowy – podkreślił Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

– W ramach umowy z LG Electronics Wrocław, PGNiG Obrót Detaliczny do 2025 r. dostarczy łącznie blisko 19 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To największa umowa sprzedaży LNG w historii Spółki –podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

– Uruchomienie już teraz mobilnej instalacji regazyfikacji, która czasowo w pełni zastąpi docelową infrastrukturę, to odpowiedź na potrzeby naszego klienta. Dzięki temu możemy niezwłocznie rozpocząć dostawy paliwa niezbędne do zasilania procesów produkcyjnych. Cieszymy się, że ekologiczny gaz ziemny zyskuje rosnącą popularność w Polsce, ponieważ jego wykorzystanie przyczynia się do poprawy jakości powietrza – dodaje Marcin Szczudło.

Skroplony gaz ziemny to jedno z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Odbiorca po regazyfikacji otrzymuje paliwo, które w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych. Projekt jest realizowany ze spółką Gas-Trading S.A.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Działy

Reklama