Paliwa dla energetyki

5 spółek zaprezentowało się podczas pierwszego Pitch Day PGNiG Ventures

Podczas Pitch Day, który odbył się 27 maja br., przed ekspertami grupy PGNiG Ventures zaprezentowało się 5 spółek perspektywicznych dla branży poszukiwawczo-wydobywczej i energetycznej. Wśród nich są ICsec, Lerta, VersaBox i Plantalux. Ponadto w Pitch Day wzięła udział spółka, będąca pionierem w projektowaniu i produkcji paneli fotowoltaicznych.

– W Grupie PGNiG stawiamy na nowoczesność i innowacje. Powołanie PGNiG Ventures było tego wyrazem, a zakończony Pitch Day jest kolejnym istotnym krokiem. Zależy nam, by znaleźć innowacje i rozwiązania, które wpisują się w strategię Grupy, szczególnie z takich obszarów jak czysta energia, efektywność energetyczna, magazynowanie energii. Mamy nadzieję, że część z nich będzie mogła być wykorzystana na szeroką skalę w ramach Grupy Kapitałowej – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.

Pitch Day był elementem naboru projektów inwestycyjnych. W perspektywie kilku lat wartość kapitału PGNiG Ventures ma sięgnąć 100 mln zł. Fundusz będzie obejmować udziały mniejszościowe w spółkach, co pozwoli dotychczasowym właścicielom decydować o kluczowych kierunkach rozwoju. Maksymalne zaangażowanie w jeden podmiot, w dwóch rundach finansowania, wynosi 15 mln zł, a przewidywany okres inwestycji to 3-7 lat.

– Trwający nabór inwestycyjny cieszy się dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy prawie 50 zgłoszeń, preselekcję przeszło 17 spółek. Kolejnym istotnym etapem z perspektywy całego procesu inwestycyjnego był Pitch Day, podczas którego zaprezentowało się 5 perspektywicznych w naszej ocenie firm. Była to przede wszystkim okazja, do bezpośredniej dyskusji ekspertów z Grupy Kapitałowej PGNiG oraz ekspertów zewnętrznych z przedstawicielami poszczególnych spółek. Wciąż jesteśmy otwarci na kolejne zgłoszenia od innych podmiotów – mówi Małgorzata Piasecka, Prezes PGNiG Ventures.

Pitch Day odbył się w formie spotkania online. Poza przedstawicielami PGNiG Ventures, uczestniczyło w nim 6 ekspertów zewnętrznych ze środowiska naukowego i biznesowego m.in. z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czy Urzędu Dozoru Technicznego oraz 2 ekspertów z Grupy Kapitałowej PGNiG. Uczestników spotkania przywitał Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.

Szczegóły techniczne swoich rozwiązań zaprezentowała firma ICsec, producent systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu IDS (intrusion detection system). Kolejna spółka, która odpowiedziała na szczegółowe pytania ekspertów to Lerta dostarczająca rozwiązania typu energy efficiency, czyli opomiarowanie, analitykę danych i automatyczne sterowanie dla klientów biznesowych, przemysłowych i samorządów. Trzecią spółką była VersaBox, dostarczająca rozwiązania dla intralogistyki oparte na autonomicznych robotach mobilnych stosowanych w celu optymalizacji procesów logistycznych w produkcji. O swoim biznesie opowiedzieli też przedstawiciele Plantalux – producenta inteligentnych lamp LED, specjalizującego się w zaawansowanych technologiach wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych.

Spółki, które wzięły udział w Pitch Day przejdą następnie przez usystematyzowany proces decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez poszczególne komitety inwestycyjne.

Źródło: PGNiG Ventures

Działy

Reklama