Ciepłownictwo » Ekologiczne ciepło także poza granicami Krakowa

Ekologiczne ciepło także poza granicami Krakowa

21 Maj 2020 Brak komentarzy Share 'Ekologiczne ciepło także poza granicami Krakowa' on Facebook Share 'Ekologiczne ciepło także poza granicami Krakowa' on Email Share 'Ekologiczne ciepło także poza granicami Krakowa' on Print Friendly

20 maja 2020 r. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie podpisały porozumienie w sprawie projektu „Piaszczysta”. Tym samym jeden z bardziej wymagających projektów na krakowskim rynku ciepła przechodzi do decydującego etapu realizacji.

PGE Energia Ciepła konsekwentnie inicjuje i realizuje wyzwania w zakresie odpowiedzialnego rozwoju swojej działalności. Przykładem jest współpraca na rynku ciepła w drugim największym mieście w Polsce. Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływającym na zrównoważonyi niskoemisyjny rozwój Krakowa oraz zapewniający bezpieczeństwo energetyczne w stolicy Małopolski – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła.

Poszukiwanie nowych obszarów rozwojowych rynku ciepła to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed krakowską elektrociepłownią. Jednym z takich przykładów jest projekt „Piaszczysta”. Wspólnie z MPEC wkroczyliśmy w kluczową fazę projektu, która docelowo umożliwi przyłączenie około 30 MWt mocy. Zapewni to sprzedaż ciepła dla celów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej na poziomie ponad 120 tys. GJ rocznie – mówi Mariusz Michałek, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie. – Dla porównania czteroosobowa rodzina w ciągu roku zużywa około 30 GJ ciepła – dodaje M. Michałek.

Projekt „Piaszczysta” obejmuje rejon ulic: Piaszczystej, Pękowickiej i Z. Glogera w Krakowie oraz południowej części Zielonek. Rozwój ciepła sieciowego w tym obszarze wymaga sporych nakładów organizacyjnych, technicznych i finansowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem MPEC przeznaczy na ten cel aż 5 mln zł, a PGE Energia Ciepła ponad 3 mln zł. Realizacja projektu będzie wymagała od Miejskiej Spółki ze względu na zasięg terytorialny, rozszerzenia koncesji na dostawę ciepła do gmin sąsiadujących z Krakowem, w tym także gminy Zielonki. W przyszłości umożliwi to również dostawy ekologicznej energii cieplnej na obszary, gdzie ciągle jeszcze istnieje wiele palenisk węglowych i nieefektywnych źródeł ciepła.

W projekcie „Piaszczysta” – oprócz kwestii organizacyjno-prawnych i znaczącego zaangażowania finansowego – najbardziej wymagającą pod względem technicznym jest konieczność obniżenia ciepłociągu pod torami kolejowych do głębokości aż 6,5 m.

– Nasze przedsiębiorstwo przy określeniu swoich celów strategicznych i kierunków działań związanych z rozwojem rynku ciepła zawsze bierze pod uwagę planowany przestrzenny rozwój Krakowa i przyszłe, potencjalne potrzeby mieszkańców Krakowa i gmin ościennych w zakresie dostarczania ciepła i ciepłej wody użytkowej. Nasze działania przy rozwijaniu sieci ciepłowniczych mają miastotwórczy charakter. Projekt „Piaszczysta” jest tego najlepszym przykładem – mówi Marian Łyko, Prezes Zarządu MPEC. Jego zdaniem projekty rozwoju sieci, które – z partnerami czy samodzielnie – realizuje MPEC, są trwałym elementem każdego procesu inwestycyjnego związanego z budownictwem kubaturowym w mieście. – Energia cieplna, którą dostarcza MPEC, to warunek niezbędny, by rozwój Krakowa i Skawiny postępował jednocześnie z poprawą komfortu cieplnego mieszkańców tych miast, ale także poprawiał ich poczucie bezpieczeństwa i prowadzony był z uwzględnieniem najwyższych standardów ekologicznych – dodaje.

Obecnie w rejonie objętym projektem „Piaszczysta” z miejskiej sieci ciepłowniczej korzysta już ponad 2600 mieszkańców z 33 budynków na terenie Krakowa i Zielonek. Obecna przyłączona moc budynków w rejonie objętym projektem to 6,6 [MWt]. Docelowo będzie to 30 [MWt], które zostaną dostarczone za pośrednictwem kilku kilometrów sieci ciepłowniczej. Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki współpracy obu przedsiębiorstw, ale także władz samorządowych oraz firm deweloperskich.

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Wpis został opublikowany 21 Maj 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć