CSR w Energetyce

Otwieraj drzwi łokciem, a nie dłonią! Fińska innowacja w walce z pandemią: uchwyt do drzwi z plastiku z recyklingu

Fortum, firma zajmująca się produkcją i dystrybucją czystej energii, łączy siły z największą siecią handlową w Finlandii, aby ograniczać pandemię COVID-19. Fortum Vipu to specjalna nakładka na drzwi i klamki, dzięki której można je otwierać bez użycia dłoni i w ten sposób ograniczać przenoszenie się koronawirusa w miejscach publicznych. Pilotażowa sprzedaż uchwytu rozpoczęła się 20 kwietnia w Helsinkach.

Miejsca publiczne – punkt krytyczny rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych

Higiena, a zwłaszcza czystość dłoni, ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcjom wywołanym koronawirusem. Punktami krytycznymi w transmisji patogenów są miejsca publiczne, z których korzysta wiele osób. Aby pomóc w toczącej się walce z pandemią, Fortum, fińska firma zajmująca się produkcją czystej energii oraz recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych, opracowała alternatywną klamkę do drzwi, która może być używana bez użycia dłoni, którą nazwała Fortum Vipu (fin. dźwignia oraz ang. VIrus Prevention Unit – jednostka do zapobiegania wirusom).

Kliknij, żeby zobaczyć film

Uchwyt został wykonany z Fortum Circo®, wszechstronnego surowca pochodzącego z recyklingu. Materiał jest wytwarzany z odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, które są zbierane z fińskich gospodarstw domowych. Jest to prosty dodatek do istniejących klamek, pozwalający ludziom otwierać drzwi ramieniem. W ten sposób unikają oni kontaktu dłoni i palców z klamką, przez którą mogą przenosić się wirusy.

– Aby ograniczać epidemię COVID-19, musimy zmieniać sposób, w jaki korzystamy z naszego otoczenia. Musimy świadomie ograniczać kontakt dłoni i palców z wieloma przedmiotami. Dzięki takim innowacjom, jak Fortum Vipu możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i dać ludziom szansę na bezpieczniejsze wykonywania codziennych obowiązków. Od kilku tygodni testujemy nakładkę w wersji wydrukowanej na drukarce 3D w realnych warunkach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą produkcję – mówi Jussi Mälkiä z Fortum.

Pilotaż projektu odbywa się we współpracy z największą fińską grupą detaliczną S-group, a zebrane doświadczenia użytkowników posłużą w dalszym rozwoju Fortum Vipu.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska

Działy

Reklama