Technologie

BezpieczeństWWWo pod kontrolą z TAURONEM

Oszuści nie śpią podczas pandemii koronawirusa. Szczególnie aktywni są w internecie. Eksperci zajmujący się serwisem Mój TAURON radzą, jak nie dać się okraść przez internet.

Bazą kampanii jest darmowy e-book „Miej bezpieczeństWWWo pod kontrolą i nie daj się oszukać w sieci”. Poradnik, który można pobrać w serwisie obsługowym Mój TAURON, zawiera najważniejsze informacje nie tylko na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Znajdują się w nim również porady dotyczące zachowania ostrożności podczas rozmów telefonicznych, czy informacje o zasadach prawidłowego wykorzystywania urządzeń USB.

– Dbamy o to, by klienci, którzy korzystają z naszych usług, zawsze czuli się bezpiecznie i komfortowo – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia. – Ruszamy z akcją edukacyjną, ponieważ w czasie pandemii zwiększyła się aktywność internetowych oszustów, którzy próbują wyłudzać – również od naszych klientów – dane osobowe, pieniądze czy dostęp do informacji zapisanych w komputerze – wyjaśnia prezes TAURONA.

Trzy ważne zasady

Eksperci TAURONA przypominają o najważniejszych zasadach korzystania z sieci w kampanii edukacyjnej.

Po pierwsze należy używać tzw. silnego hasła. Powinno ono zawierać co najmniej 10 różnorodnych znaków, czyli składać się z kombinacji dużych i małych liter oraz cyfr. Taka zasada obowiązuje wszystkich użytkowników serwisu Mój TAURON – dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. O tej zasadzie warto też pamiętać w przypadku tworzenia haseł dostępu do innych serwisów, programów oraz przy logowaniu się do komputera.

Po drugie, warto unikać łatwych do zgadnięcia lub odszyfrowania haseł. Zdaniem ekspertów TAURONA złym hasłem będzie na przykład kombinacja składająca się z naszego imienia i roku urodzenia. Potencjalny oszust może wykorzystać taką wiedzę, by dostać się do naszego konta.

Po trzecie, należy dokładnie sprawdzać nadawców wiadomości e-mail czy SMS-ów. Cyberoszuści podszywają się pod znane instytucje czy firmy, m.in. pod TAURON i wyłudzają od klientów dane osobowe, pieniądze, a także dostęp do informacji zapisanych w komputerze. Trzeba więc dokładnie sprawdzać zarówno adres nadawcy, jak i uważać na załączone linki.

 W ramach akcji edukacyjnej o bezpiecznym korzystaniu z internetu zaplanowaliśmy również cykl artykułów poradnikowych w prasie lokalnej i kampanię w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że akcja edukacyjna, w której postawiliśmy na przystępny język i szeroki zasięg oddziaływania, dotrze do jak największej ilości internautów, a zwłaszcza do seniorów, którzy coraz chętniej poruszają się w świecie internetu – podsumowuje Rafał Soja, prezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama