Ciepłownictwo

Elektrociepłownia gazowa PGE Toruń kończy 3 lata

Elektrociepłownia gazowa PGE Toruń była budowana w latach 2015-2017 i była jedną z największych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Toruniu. Od momentu jej uruchomienia, energia elektryczna i ciepło dla Torunia produkowane są przy wykorzystaniu turbin gazowych typu lotniczego (używanych w Boeingu 747) i kotłach odzysknicowych z wykorzystaniem akumulatora ciepła. Są również 4 kotły szczytowe dwupaliwowe wykorzystywane przy większym zapotrzebowaniu mieszkańców na ciepło. Takie połączenie pracy urządzeń jest innowacyjnym rozwiązaniem i stanowi dodatkowe bezpieczeństwo w produkcji energii elektrycznej i ciepła dla torunian. W Polsce jest tylko kilka elektrociepłowni wykorzystujących akumulator, w tym elektrociepłownia krakowska, należąca również do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE.

Toruńska elektrociepłownia z racji swojej nowoczesności i stosowanej technologii cieszy się dużą popularnością. Chętnie odwiedzana jest w ramach Dnia Otwartego i nocnego zwiedzania przez mieszkańców, uczniów toruńskich szkół średnich, studentów, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych i energetyków. Od momentu jej uruchomienia odwiedziło ją blisko 3500 tys. osób.

– Przez te trzy lata pracy naszej elektrociepłowni widzimy doskonale jak efektywna jest kogeneracja oparta na technologii gazowej. Wcześniej byliśmy jedynie ciepłownią, teraz dodatkowo możemy szczycić się efektywnym system ciepłowniczym w Toruniu. Zmieniając technologię, zredukowaliśmy o ponad 90% emisję tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów. Z naszej wiedzy o pracy, funkcjonowaniu i budowie elektrociepłowni korzystają inni – koledzy z zaprzyjaźnionych elektrociepłowni, branżyści, studenci politechniki. Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

PGE Toruń w ciągu jednej godziny oddaje do sieci 85 MWh energii elektrycznej. Ta ilość wystarczyłaby na pokrycie zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego na ponad 21 lat.

Elektrociepłownia PGE Toruń ma moc elektryczną 106 MWe, a cieplną około 360 MWt, co pozwala na pokrycie obecnych potrzeb cieplnych ponad 100 tys. odbiorców i nowych klientów, przyłączających swoje obiekty do sieci ciepłowniczej. Elektrociepłownia gazowa, dzięki zastosowanej technologii jest elastyczna i dostosowuje swoją pracę do potrzeb rynku, a produkowana energia elektryczna, poprawia bezpieczeństwo energetyczne Torunia.

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Działy

Reklama