Elektroenergetyka

Doradca Prezydenta RP z wizytą w Elektrowni Bełchatów

Perspektywy polskiej energetyki oraz wyzwania, jakie w tym względzie stawia przed nami współczesność i problemy z nią związane, były tematem wizyty, jaką złożył w Elektrowni Bełchatów Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej. 

Przyszłość kompleksu energetyczno-wydobywczego Bełchatów, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju wobec stojącej przed branżą transformacją i wymaganiami, jakie niesie ze sobą polityka klimatyczna zdominowały spotkanie.

Korzystając z okazji Paweł Sałek zwiedził jeden z największych krajowych bloków energetycznych o mocy 858 MW, znajdujący się w bełchatowskiej elektrowni, która jest wytwórcą blisko 21% energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Blok jest odrębną jednostką produkcyjną, a jego konstrukcja i parametry techniczne umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej przy zachowaniu europejskich norm ochrony środowiska. Jednostka ta już w 2011 r. spełniała wszystkie wymagania wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

– Produkcja energii elektrycznej z węgla jest podstawą dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw kraju. Elektrownia Bełchatów jest doskonałym przykładem, że można z powodzeniem realizować misję jaką jest dostarczanie dla Polaków energii elektrycznej w sposób niezakłócony. Oczywiście, należy inwestować w odnawialne źródła energii i PGE jest doskonałym tego przykładem. Farma wiatrowa na Górze Kamieńsk jest wzorem wykorzystania energii wiatru na wzgórzu powstałym w ramach rekultywacji przeprowadzonej przez kopalnię węgla brunatnego i w sąsiedztwie nowoczesnej elektrowni konwencjonalnej – powiedział Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP. 

– Wizyta doradcy Prezydenta RP była doskonałą okazją do pokazania, jak funkcjonuje elektrownia i kopalnia w Bełchatowie w trudnych warunkach rynkowych. Stanowimy część Grupy PGE, która przoduje w realizacji zadań związanych z transformacją energetyczną kraju. Inicjujemy projekty, które prowadzą nas do nowoczesnej gospodarki niskoemisyjnej. Korzystamy z najnowszych osiągnięć naukowo – technicznych, nie zapominając przy tym o zasadach, wartościach i celach, które gwarantują nam zrównoważony rozwój – powiedział Robert Ostrowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Gospodarzami spotkania byli Robert Ostrowski, Prezes Zarządu PGE GiEK, Norbert Grudzień, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK, Krzysztof Masiuk, Pełnomocnik ds. Koncesji oraz Andrzej Legeżyński, Dyrektor Elektrowni Bełchatów i Dariusz Grzesista, Dyrektor Kopalni Bełchatów. 

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Działy

Reklama