Ciepłownictwo

20 stopni dla klimatu

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zainicjowała kampanię edukacyjną „20 stopni dla klimatu”, w której namawia Polaków do niemarnowania ciepła. Badania wykazują, iż polskie mieszkania są przegrzewane i nieprawidłowo wietrzone. Nieznaczne obniżenie średniej temperatury pozwoli zredukować domowe wydatki na ciepło, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a co więcej poprawi jakość powietrza, którym na co dzień wszyscy oddychamy.

20 stopni dla zdrowia

Według badań realizowanych na zlecenie producentów ciepła systemowego w większości (blisko 60%) polskich domów średnia temperatura jest równa, bądź wyższa 22oC, co nie sprzyja zdrowiu. Człowiek komfortowo funkcjonuje w temperaturze 20 max. 21oC. Przy temperaturze wyższej niż 21oC wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa, czy gardła. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, zmęczenie i osłabienie.

20 stopni dla niższych rachunków

Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie. Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1oC to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5-8%. Obniżenie temperatury o 2oC to proporcjonalnie jeszcze wyższe oszczędności. Jak widać każdy ma możliwość kontroli swoich rachunków za ciepło. 

20 stopni dla czystszego powietrza

W kampanii edukacyjnej „20 stopni dla klimatu” Do zmiany nawyków temperaturowych zachęcają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i dystrybucją ciepła systemowego. Bo niższa średnia temperatura w domu o jeden, czy dwa stopnie to nie tylko krok dla zdrowia i lepszego samopoczucia, ale także duża oszczędność energii na czym zyskają wszyscy. Dziś blisko 42% Polaków korzysta z ciepła systemowego, które w 72,5% (dane URE 2018) produkowane jest z węgla. Jeśli każdy w swoim mieszkaniu obniży temperaturę o zaledwie 1oC zużyjemy mniej zasobów naturalnych, a tym samym wyemitujemy mniej dwutlenku węgla i będziemy oddychać czystszym powietrzem. Według wyliczeń ekspertów Politechniki Warszawskiej jeśli we wszystkich mieszkaniach ogrzewanych ciepłem systemowym obniżymy temperaturę o jeden stopień z 22 do 21 to w ciągu roku zaoszczędzimy 450 tys. ton węgla i wyemitujemy o około 1 mln ton CO2 mniej. Jeśli obniżymy o 2oC to zaoszczędzimy 900 tys. ton węgla rocznie oraz nie wyemitujemy 2 mln ton CO2 rocznie. Żeby pochłonąć taką ilość CO2 potrzeba około 30 mln drzew. Akcja 20 stopni dla klimatu wpisuje się w światowy.

20 stopni dla klimatu

Producenci ciepła systemowego od lat realizują milionowe inwestycje w infrastrukturę, których celem jest zmniejszenie wpływu ich działalności na środowisko naturalne. Od 2002 r. z 81,2% na 72,5% spadło wykorzystanie węgla do produkcji ciepła systemowego na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii. Wraz z rozwojem branża konsekwentnie i skutecznie redukuje emisję substancji szkodliwych dla środowiska. W 2017 r. w porównaniu z 2002 zmniejszyła emisję: pyłów o 85%, tlenków azotu o połowę, tlenków siarki o 73% oraz dwutlenku węgla o 20%. Najbliższe plany branży ciepłowniczej w zieloną technologię są ambitne. Szacowane przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie inwestycje na ten cel w ciągu najbliższej dekady wyniosą 40-70 mld zł. A łączne koszty dekarbonizacji, związane także z dostosowaniem instalacji budynków oraz ich termomodernizacją Polski Instytut Ekonomiczny szacuje się na 558 mld zł. Zanim te inwestycje zostaną zrealizowane ważne jest, abyśmy już dziś razem działali dla poprawy klimatu.

Dlatego dostawcy ciepła systemowego w kampanii „20 stopni dla klimatu” zachęcają swoich odbiorców do zmiany nawyków i niemarnowania ciepła. Przekonują, że w walkę o czystsze powietrze może włączyć się każdy. Nie tylko duży przemysł, transport, czy użytkownicy pieców węglowych poprzez ich likwidację i wybór ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań, ale także każdy z nas korzystający z najbardziej komfortowych form ogrzewania jak np. z ciepła systemowego. Wystarczy obniżyć temperaturę w domu do 20oC. Tylko działając razem możemy osiągnąć sukces.

Źródło: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

Działy

Reklama