Elektroenergetyka

Konferencja inaugurująca Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce.

Główne założenia Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w tym obszary wsparcia, informacje o potencjalnych wnioskodawcach i harmonogram konkursów, to główne tematy poruszone podczas konferencji inaugurującej program w ramach III edycji funduszy. Budżet programu w tej odsłonie to 164 mln euro. Wydarzenie, które odbyło się 3 marca 2020 r., zaszczycili swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Islandii Guðni Thorlacius Jóhannesson.

– Niezmiernie cieszę się, że mogę wziąć udział w inauguracji największego w ramach funduszy europejskiego obszaru gospodarczego w Polsce i w Europie, Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Program ten stanowi odpowiedź na jakże ważne wyzwanie wpływu działalności człowieka na zmiany w środowisku naturalnym – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

– W ramach dwóch poprzednich edycji w Polsce, w latach 2004-2009 oraz 2009-2014 fundusze posłużyły do zrealizowania ok. 2,7 tys. wartościowych projektów. Jestem głęboko przekonany, że wysokość przyznanego po raz trzeci wsparcia, pozwoli na realizację wielu kolejnych projektów, które przyniosą wymierne efekty w ważnych aspektach życia społecznego i gospodarczego – dodał Prezydent.

O dofinansowanie w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w Polsce mogą się starać: samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe. W zależności od obszaru programowego poziom dofinansowania sięga od 45 proc. do 100 proc. Ze 164 mln euro na łagodzenie i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, 140 mln euro to fundusze pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG). Środki te przeznaczone zostaną na realizację projektów w trzech obszarach: energii odnawialnej i efektywności energetycznej; łagodzenia zmian klimatu i ograniczenia narażenia na tego typu zmiany oraz środowiska naturalnego i ekosystemów. Pierwsze nabory projektów ruszają na początku kwietnia.

Chciałbym podziękować Panom Prezydentom Islandii i Polski, za udział w dzisiejszym wydarzeniu. Celebrujemy dziś współpracę pomiędzy naszymi państwami wokół tematów, które są bliskie naszym sercom i temu w jaki sposób wspólnie postrzegamy rzeczywistość. Chcemy, by dzisiejsze spotkanie nie było zwyczajną konferencją, a miejscem spotkań, w którym dzięki wymianie doświadczeń wykluwają się nowe idee – powiedział Minister Klimatu Michał Kurtyka.

Konferencja w trakcie, której zostały przedstawione główne założenia programu, była okazją do spotkań sieciujących reprezentantów polskich instytucji z przedstawicielami norweskich i islandzkich podmiotów oraz promowania partnerstw. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu, Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Lilja Alfreðsdóttir Minister Edukacji, Nauki i Kultury Republiki Islandii, Mathias Fischer, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Królestwa Norwegii, Árni Páll Árnason Zastępca Dyrektora w Biurze Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Działy

Reklama