Paliwa dla energetyki

Baltic Pipe: gazociąg Goleniów – Lwówek z kompletem decyzji na budowę

GAZ-SYSTEM otrzymał od wojewody  lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów – Lwówek, kluczowego elementu części lądowej Projektu Baltic Pipe w Polsce. Jest to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej Wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Gazociąg o długości łącznej 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek.  Trasa  przecina trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew.

Projektowany gazociąg został podzielony na dwa etapy realizacyjne:

·         ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km;

·         ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km.

Decyzja wojewody dotyczy obu etapów.

– Dzięki dobrej współpracy z wojewodami w pierwszych dwóch miesiącach tego roku uzyskaliśmy większość pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych w części lądowej Baltic Pipe. Proces przetargowy na wykonawcę robót  i nadzór inwestorski na tym odcinku jest na zaawansowanym etapie – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

Inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Wpłynie na swobodny transport gazu do południowych regionów Polski poprzez połączenie z gazowym Korytarzem Północ-Południe.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama