Elektroenergetyka » TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii

TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii

28 Sty 2020 Możliwość komentowania TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii została wyłączona Share 'TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii' on Facebook Share 'TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii' on Email Share 'TAURON poprawia bezpieczeństwo dostaw energii' on Print Friendly

TAURON podpisał z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) umowę, zgodnie z którą przy wzmożonym w Polsce zapotrzebowaniu na energię elektryczną zredukuje o 14 MW pobór mocy w ramach mechanizmu DSR (Demand Side Response). 

DSR polega na czasowym obniżeniu przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesunięcie w czasie jej poboru na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za oczekiwane wynagrodzenie. Pomaga to zachować stabilność w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) w momentach, gdy z określonych powodów znacznie wzrasta zapotrzebowania na energię elektryczną.

Tak było w sierpniu 2015 r., kiedy to z powodu utrzymujących się wysokich temperatur powietrza  ogłoszono 20. stopień zasilania, na podstawie którego PSE mogły nakładać na odbiorców przemysłowych ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Po tych doświadczeniach operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego wspólnie z firmami energetycznymi rozwijają mechanizmy poprawiające pewność zasilania.. Oferta TAURONA została wybrana przez PSE.

– Krajowy system elektroenergetyczny jest narażony na ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą nieść ze sobą skokowy wzrost konsumpcji energii elektrycznej. Tak może dziać się w czasie fali upałów lub mrozów – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, Rzecznik Prasowy TAURON Polska Energia. – W takiej sytuacji dzięki porozumieniu z PSE zastosujemy DSR, by czasowo obniżyć ilość zużywanej energii – podkreśla rzecznik TAURONA.

PSE ogłosiły przetarg na świadczenie usługi DSR – Program Gwarantowany V w lipcu 2019 r. Program obejmuje gotowość do świadczenia usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie PSE w razie wystąpienia takiej konieczności. Odpowiedź na wezwanie do dokonania redukcji jest obowiązkowa. Płatność realizowana jest zarówno za gotowość do redukcji, jak i za rzeczywistą redukcję. W ramach ogłoszonego przez PSE przetargu TAURON pozyskał do współpracy wykonawców.

Program Gwarantowany składa się z: Pakietu Zimowego, trwającego od 1 lutego do 31 marca 2020 r. i od 1 października do 30 listopada 2020 r. a także z Pakietu Letniego trwającego od 1 kwietnia do 30 września 2020 r.

Stosowanie DSR ma cztery główne zalety dla stabilności całego systemu tj.: przewidywalność, efektywność, elastyczność i niezawodność.

Źródło: TAURON Polska Energia S.A.

Wpis został opublikowany 28 Sty 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć