Paliwa dla energetyki

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej świętują Barbórkę

Tegoroczne górnicze święto zbiegło się z dwoma ważnymi dla JSW rocznicami. Półwiecze istnienia obchodzi Ruch Zofiówka, a Pawłowicka kopalnia „Pniówek” świętuje 45-lecie działalności. Podczas środowej uroczystości wręczono także odznaczenia – m.in. złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę – oraz honorowe szpady i stopnie górnicze.

W uroczystościach związanych z obchodami Barbórki wzięli udział – obok władz i pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej – przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, Posłowie do Parlamentu Europejskiego i Sejmu RP oraz Senatorowie, a także Związkowcy, reprezentanci instytucji związanych z branżą górniczą i kontrahentów. – Możemy być dumni z tego, że jesteśmy jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki. Tworzymy nowoczesną firmę i to my stanowimy o sile polskiego przemysłu. Zresztą nie tylko polskiego, pamiętajmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz jednym z wiodących producentów koksu – niezbędnego składnika do produkcji stali, bez której trudno wyobrazić sobie rozwój innowacyjnej gospodarki – powiedział podczas rozpoczęcia Akademii Barbórkowej Włodzimierz Hereźniak, Prezes Zarządu JSW.

W czasie uroczystości, Doradca Cezary Kochalski, odczytał okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy: Wiemy, że Polska dysponuje unikalnymi bogactwami naturalnymi, ale tylko dzięki Państwu te skarby mogą służyć nam wszystkim. To również dzięki wysiłkowi górników, także z państwa zakładów, polska gospodarka odnotowała kolejny rok wzrostów.

Podobny list skierował do pracowników JSW premier Mateusz Morawiecki. Odczytała go Senator Ewa Gawęda: – Węgiel jeszcze przez lata będzie ważnym paliwem napędowym naszej gospodarki. Śląsk jest przemysłowym sercem Polski, chcemy, by to serce biło jeszcze silniej. Chcemy, by Śląsk był naszą kopalnią innowacji.

Na pierwszej linii innowacji jest właśnie Jastrzębska Spółka Węglowa, która realizuje w tym roku wiele ważnych inwestycji. Ich łączna wartość to ponad 2 mld zł. – JSW to spółka, która doskonale realizuje swoje plany, a innowacje są tu kapitalnie wykorzystywane poprzez współpracę z zapleczem naukowo-badawczym – powiedział Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Wśród kluczowych inwestycji jest budowa nowoczesnej kopalni „Jastrzębie–Dębina” (wcześniej „Bzie–Dębina”), która ma złoża węgla koksowego typu 35 szacowane na 180 mln ton. Przełomem w polskim górnictwie jest nowy kombajn urabiająco–kotwiący Bolter Miner, który pracuje od listopada w kopalni „Budryk”. Innowacją jest też pozyskany dla tej samej kopalni najnowocześniejszy w kraju kompleks ścianowy, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania techniczne. JSW inwestuje ponadto w nowoczesny, ale przede wszystkim bezpieczny podziemny transport. – Inwestycje w innowacyjne technologie przyniosą wymierne korzyści zarówno Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jak i ziemi śląskiej. Powstaną nowe miejsca pracy, wzrośnie potencjał regionu i – co bardzo ważne – na konto gmin, w których mieszkamy, będą wpływały nasze podatki – dodał Włodzimierz Hereźniak, Prezes Zarządu JSW.

Obecnie Grupa Kapitałowa JSW to 30 tys. pracowników, którzy po dziewięciu miesiącach tego roku wypracowali zysk w wysokości 704,4 mln zł, wydobywając 10,9 mln ton węgla i produkując 2,5 mln ton koksu. Ważny jest wkład Ruchu „Zofiówka”, który podczas tegorocznej Barbórki świętuje 50-lecie istnienia. – Pół wieku kopalni to tysiąc kilometrów wyrobisk korytarzowych i 121 mln ton wydobytego węgla. Chciałbym podziękować byłym pracownikom kopalni i byłym jej władzom za trud, za to, że 3600 osób zatrudnionych w kopalni ma pracę. Takie zakłady pracy jak kopalnia, gdzie pamięta się o wartościach, takich jakich tradycja i historia, dają wartościowych obywateli – podsumował Waldemar Stachura, Dyrektor KWK „Borynia–Zofiówka– Jastrzębie”.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Działy

Reklama