OZE

innogy Renewables zasili wiatrem produkcję w trzech głównych polskich browarach

innogy Renewables i Kompania Piwowarska SA podpisały umowę na zakup energii z odnawialnych źródeł. innogy Renewables dostarczy energię elektryczną do trzech głównych polskich browarów Kompanii Piwowarskiej, pokrywając całkowicie ich zapotrzebowanie energetyczne. Energia pochodzi z farmy wiatrowej w Nowym Stawie.

innogy Renewables i Kompania Piwowarska SA należąca do Asahi Breweries Europe Group, podpisały dziś umowę na zakup energii elektrycznej (Power Purchase Agreement, PPA) z odnawialnego źródła energii.

Zielone dostawy z farmy wiatrowej

Trzy kluczowe polskie browary Kompanii Piwowarskiej (Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu) będą działały w oparciu o wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez farmę wiatrową Nowy Staw, która należy do innogy Renewables Polska.

Transakcja pomiędzy firmą innogy Renewables Polska a Kompanią Piwowarską SA należącą do Asahi Breweries Europe Group, to pierwsza w Polsce umowa na zakup energii pochodzącej z farmy wiatrowej, której rozbudowa nie będzie dotowana finansowaniem rządowym.

Robert Macias, Członek Zarządu innogy Renewables Polska tłumaczy: Umowa pomiędzy innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku – pierwszy raz na taką skalę, produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii. Firmy mogą podejmować komercyjne przedsięwzięcia, które nie tylko spełniają cele biznesowe, ale również wspierają ochronę środowiska. Transakcja pozwoli nam na rozbudowę elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie, dzięki czemu już w 2021 roku pokryjemy całkowite zapotrzebowanie energetyczne zakładów Kompanii.

Produkcja przy użyciu czystej energii

Długoterminowy kontrakt został zawarty na 10 lat i będzie realizowany od 2020 do 2029 r. W 2020 r. lądowa farma wiatrowa innogy Nowy Staw (moc: 73 MW), znajdująca się w okolicach Gdańska, będzie dostarczała Kompanii Piwowarskiej 30 GWh rocznie.

Planuje się, że od 2021 r. Nowy Staw pokryje 100% zapotrzebowania polskich browarów Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną. Osiągnięcie tego celu umożliwi rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej o dodatkowe ok. 11 MW. Od tego momentu, Nowy Staw będzie dostarczał do trzech polskich browarów do 80 GWh rocznie.

– Bardzo się cieszę, że już w 2021 r. nasze browary będą korzystać wyłącznie z energii wiatrowej – mówi Igor Tikhonov, Prezes Kompanii Piwowarskiej. Oznacza to, że w porównaniu z 2019 r. będziemy mogli ograniczyć emisję CO2 o 66% – a co za tym idzie 7,5 tys. hektarów lasów nie będzie wchłaniać dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa w Kompanii Piwowarskiej. W rezultacie, będziemy mogli produkować piwa największej polskiej marki – Lech – wykorzystując wyłącznie energię wiatrową. Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że zawierana przez nas transakcja daje innogy podstawy, by inwestować w budowę nowej lądowej farmy wiatrowej, która z jednej strony pozwoli realizować krajowe cele w zakresie wykorzystania energii odnawialnej, a z drugiej – umożliwi nam wdrażanie programu Agenda 2030 oraz realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej, Asahi Group.

Kompania Piwowarska spodziewa się, że w 2020 r. około 40% energii elektrycznej wykorzystywanej w należących do niej browarach będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a do 2021 r. spółka planuje przejść w 100% na OZE.

Polska to dla innogy rynek o kluczowym znaczeniu. Spółka posiada w Polsce osiem lądowym farm wiatrowych o mocy ponad 240 MW. Farmy wiatrowe umiejscowione są w czterech regionach Polski: w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, Opalenicy w rejonie Poznania, Krzęcina i Tychowa na terenie Pomorza Zachodniego oraz na obszarze województwa podlaskiego, w okolicach Suwałk, Piecek i Taciewa.

Więcej informacji dotyczących umów na dostawę energii innogy można znaleźć pod adresem: www.innogy.com/ppa

Więcej informacji na temat działalności i produktów Kompanii Piwowarskiej dostępne na stronie: www.kp.pl, profilu na Facebooku: www.facebook.com/kompaniapiwowarska lub Linkedin: https://www.linkedin.com/company/kompania-piwowarska. Kompania Piwowarska jest częścią Asahi Breweries Europe Group (ABEG), należącej do japońskiej spółki Asahi Group.

Źródło: Grupa innogy

Działy

Reklama