News » ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z…

ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z brytyjską siecią

6 Lis 2019 Możliwość komentowania ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z brytyjską siecią została wyłączona Share 'ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z brytyjską siecią' on Facebook Share 'ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z brytyjską siecią' on Email Share 'ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową z brytyjską siecią' on Print Friendly

ABB połączy największą na świecie morską farmę wiatrową na Morzu Północnym z brytyjską siecią przesyłową. Firma wykorzysta technologię wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), która pozwala przesyłać większe ilości energii przy mniejszych stratach. Będzie to pierwsze w Wielkiej Brytanii wykorzystanie tej technologii do przyłączenia morskich farm wiatrowych. Farmy działające w ramach projektu Dogger Bank zasilą 4,5 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii zwiększając moc zainstalowanej energii wiatrowej o 3,6 GW, co odpowiada ok. 5% energii elektrycznej wytwarzanej w Wielkiej Brytanii.

ABB została wybrana przez firmy energetyczne SSE Renewables z Wielkiej Brytanii oraz Equinor z Norwegii na dostawcę systemów przekształtnikowych HVDC Light®. Systemy połączą największą na świecie farmę wiatrową, która ma zostać uruchomiona na Ławicy Dogger (Dogger Bank) na Morzu Północnym, z brytyjską siecią przesyłową.

Na potrzeby pierwszej instalacji HVDC na brytyjskim rynku morskiej energetyki wiatrowej ABB dostarczy technologię, która w niewielkim stopniu oddziałuje na środowisko. Ma to gwarantować najbardziej kompaktowa konstrukcja stacji przekształtnikowych oraz najniższe straty w przesyle energii w branży. ABB dostarczy systemy przekształtnikowe HVDC Light® do podmorskiego przesyłu energii elektrycznej, natomiast firma Aibel odpowiada za dostawę dwóch morskich platform konwertujących HVDC. W 2016 r. ABB i Aibel nawiązały współpracę w zakresie projektowania, budowy i optymalizacji połączeń z morskimi farmami wiatrowymi.

Zamówienia na potrzeby słynnego projektu Dogger Bank są cenną rekomendacją dla technologii ABB. To wynik udanej współpracy z klientami zarówno w zakresie optymalizacji rozwiązań konstrukcyjnych, jak i na poziomie modelu biznesowego – powiedział Claudio Facchin, Dyrektor Biznesu Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Chcemy dostarczać zrównoważone rozwiązania. W ramach projektu Dogger Bank zwiększamy konkurencyjność morskich farm wiatrowych, przyczyniając się w ten sposób do powstawania mocniejszych, bardziej inteligentnych i bardziej przyjaznych dla środowiska sieci elektroenergetycznych.

– Dogger Bank to projekt najwyższej rangi, wyznaczający nowe standardy technologiczne, który pomoże wytwarzać energię przy niskiej emisji CO2. Dzięki temu Wielkiej Brytanii będzie łatwiej zrealizować ambitny cel zerowej emisji netto do 2050 r. – dodał Paul Cooley, Dyrektor ds. Projektów Inwestycyjnych w SSE Renewables.

W planach rządu Wielkiej Brytanii jest również zwiększenie generacji energii z wiatru tak, aby do 2030 r. stanowiła ona jedną trzecią krajowej mocy zainstalowanej. Projekt ma pomóc zrealizować także ten cel. Przedsięwzięcie realizowane w regionie Ławicy Dogger obejmuje trzy kompleksy elektrowni wiatrowych: Creyke Beck A i B oraz Teesside A. ABB otrzymała zamówienia na potrzeby Creyke Beck A i B.

– To kamień milowy dla Dogger Bank. Technologia HVDC zwiększa konkurencyjność morskich farm wiatrowych położonych w dużej odległości od wybrzeża. Jednocześnie pierwszy morski system HVDC w Wielkiej Brytanii otwiera nowe rynki i możliwości. Udział Aibel i ABB w tym projekcie jest przykładem międzybranżowej współpracy, pozwalającej wykorzystać najlepsze dobre praktyki i ekspercką wiedzę wszystkich stron – powiedział Halfdan Brustad, wiceprezes Equinor.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2040 r. globalna moc morskich elektrowni wiatrowych może wzrosnąć 15-krotnie i przyciągnąć inwestycje o skumulowanej wartości około 1 biliona USD. Przyczynią się do tego rosnąca konkurencyjność, przychylna polityka władz oraz znaczny postęp technologiczny w kilku dziedzinach.

ABB była pionierem komercyjnego wykorzystania technologii HVDC ponad 60 lat temu. Jest to efektywna alternatywa dla systemów prądu przemiennego (AC), pozwalająca przesyłać duże ilości energii elektrycznej przy mniejszych stratach. HVDC zwiększa bezpieczeństwo i stabilność przesyłu energii w sieciach działających z różnym napięciem i częstotliwością. Technologia umożliwia zintegrowanie energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej w morskich elektrowniach wiatrowych i połączenie tych instalacji z sieciami prądu przemiennego.

Źródło: ABB Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 6 Lis 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć