OZE

Tegoroczną aukcję OZE może wygrać nawet 850 projektów PV

Analizy PCWO Energy wskazują, że w grudniowej aukcji może wygrać nawet 850 projektów PV o mocy do 1 MW. Mimo że liczba zwycięskich projektów wzrosła pomiędzy 2017 a 2018 r. o 60%, to liczba wytwórców, którzy je zgłosili, zwiększyła się jedynie o 6%. Fotowoltaika rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE. Łączna moc polskich instalacji podwoiła się od początku roku.

Ogłoszona przez URE propozycja harmonogramu aukcji OZE zakłada, że odbędą się one w tym roku pomiędzy 25 listopada a 13 grudnia. Projekty farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW będą rywalizowały między sobą 10 grudnia. Liczba zgłaszanych projektów rośnie z roku na rok, tak samo, jak pula mocy która może być zakontraktowana. Z analiz PCWO Energy wynika, że biorąc pod uwagę wyniki z poprzednich lat, można się spodziewać, że w tegorocznej aukcji zwyciężyć może pomiędzy 800 a 850 projektów.

Zakładamy, że podobnie jak w ub. latach, liczba zakontraktowanych projektów pozwoli na wyczerpanie całej puli mocy, jaka powinna zostać sprzedana w ramach aukcji, czyli 750 MW. Nie sądzę jednak, żebyśmy mieli do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby oferentów. Spodziewam się raczej, że zwycięzcy poprzednich aukcji zgłoszą więcej projektów niż wcześniej. My sami planujemy trzykrotny wzrost ich liczby. Nowych oferentów będzie najwyżej 30-40 – zauważa Małgorzata Gil, Dyrektor Działu Projektów w PCWO Energy S.A.

Porównując aukcje z 2017 i 2018 r. widać, że liczba projektów, które zwyciężyły, wzrosła o 60%, a ich łączna moc o 78%. Z kolei liczba wytwórców, którzy wygrali, zwiększyła się o 6%[1].

Czy fotowoltaika może wysunąć się na czoło rynku OZE?

Obecnie moc instalacji PV stanowi 20% łącznej mocy wszystkich instalacji OZE na świecie, a w Polsce 6%. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę sektora, sytuacja może ulec drastycznej zmianie już w niedalekiej przyszłości. Stopa wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w skali świata wynosi ok. 25-30% rocznie w ostatnich latach. Żaden inny sektor nie rozwija się w takim tempie. Jedynie jeszcze wiatraki mogą się pochwalić dwucyfrowym odsetkiem wzrostu (ok. 10% rocznie)[2]. W Polsce przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych następuje w jeszcze szybszym tempie, przynajmniej kilkudziesięciu procent rocznie. Na koniec zeszłego roku miały one łączną moc ok. 500 MW, a według Polskich Sieci Energetycznych z początkiem października przekroczyła ona 1 GW. Oznacza to, że wzrosła dwukrotnie w ciągu zaledwie 9 miesięcy.

Tak dynamiczny rozwój sektora PV wynika m.in. z wprowadzenia systemu aukcyjnego, który drastycznie zwiększył liczbę inwestycji dzięki ustabilizowaniu zysku, na jaki mogą liczyć wytwórcy. Biorąc pod uwagę wyniki poprzednich aukcji i prognozy dotyczące liczby projektów, które zostaną zgłoszone w tym roku, tempo wzrostu sektora zostanie co najmniej utrzymane – dodaje Małgorzata Gil z PCWO Energy.

Malejące koszty i korzystne opodatkowanie

Na wzrost liczby inwestycji wpływ ma jednak nie tylko korzystny system wsparcia państwowego, ale też malejące koszty inwestycji. W ciągu kilku lat koszt budowy farmy o mocy 1 MW spadł o ok. 25%. Wynika to m.in. z rozwoju technologii PV, dzięki któremu wzrosła produktywność paneli. Nie bez znaczenia dla sektora pozostaje też fakt, że z racji na konstrukcję, instalacje nie wymagają zbyt dużej liczby pozwoleń budowlanych.

Źródło: PCWO Energy

[1] Porównanie na podstawie danych zawartych w: Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019, Instytut Energetyki Odnawialnej, Warszawa, czerwiec 2019.

[2] IRENA (2019), Renewable Energy Statistics 2019, The International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi

Działy

Reklama