News » Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport…

Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport WindEurope

9 Paź 2019 Możliwość komentowania Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport WindEurope została wyłączona Share 'Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport WindEurope' on Facebook Share 'Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport WindEurope' on Email Share 'Ile mocy w wietrze przybędzie do 2023 r. w Europie? – raport WindEurope' on Print Friendly

Energetyka wiatrowa może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu wspólnotowego celu OZE na 2030 r,, czyli 32% udziału odnawialnych źródeł w finalnym zużyciu energii. Wiatr na lądzie i morzu stanie się więc istotnym wsparciem realizacji Krajowych planów na rzecz energii i klimatu w latach 2021-2030.

Od ambicji poszczególnych krajów członkowskich UE zależeć będzie czy postawiony cel zostanie zrealizowany.

WindEurope w raporcie Outlook2023 przedstawiło prognozę przyrostu nowych mocy wiatrowych w Europie w perspektywie nadchodzących 5 lat.

Wnioski nie są oczywiste. Istnieje bowiem duża niepewność co do wielkości przyrostu, który – według rożnych scenariuszy – szacowany jest w widełkach od 67 GW do nawet 112 GW, czyli od 13 do 22 GW rocznie.

W ocenie Wind Europe Europa byłaby w stanie zainstalować dodatkowo 90 GW w wietrze do 2023 r. Dałoby to łącznie 277 GW w zakładanej perspektywie.

Zachęcam do zapoznania się  z raportem WindEurope (w załączniku) i wykorzystania zawartych w nim informacji w Państwa publikacjach wraz z komentarzem Janusza Gajowieckiego, Prezesa PSEW.

– Perspektywy dla energetyki wiatrowej w Polsce poprawiły się. Spadające koszty technologii wiatrowej sprawiły, że rząd dostrzegł w niej narzędzie do obniżania hurtowych cen prądu, ważnych dla utrzymania konkurencyjności polskich eksporterów na światowych rynkach. W perspektywie następnych trzech lat na lądzie przybędzie nam 3,5 GW mocy wiatrowych na lądzie. Z kolei w przyszłej dekadzie boom inwestycyjny przeniesie się do polskiej strefy na Bałtyku, gdzie przewidziano 10 GW do 2040 r. Jeśli jednak nie dojdzie do zrewidowania zasady minimalnej odległości lokowania turbin od zabudowań, to zbudowany przez lata potencjał blisko 10 GW zostanie zmarnowany. Nie będzie można ani przygotować nowych projektów farm wiatrowych, ani przeprowadzić kompleksowej modernizacji istniejących elektrowni przy użyciu nowoczesnych maszyn o większych mocach – tłumaczy Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Wpis został opublikowany 9 Paź 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć