Polska Grupa Zbrojeniowa oraz wchodząca w jej skład sanocka spółka Autosan podpisały porozumienie z trzema największymi grupami energetycznymi w zakresie rozwoju produkcji samochodów elektrycznych w Polsce. W ramach wymiany floty pojazdów specjalnych, w perspektywie czterech najbliższych lat, spółka z Grupy PGZ ma szansę wyprodukować 1500 pojazdów elektrycznych.
Celem porozumienia między spółkami z sektora energetycznego: PGE Polską Grupą Energetyczną, Eneą, Tauron Polska Energia a PGZ i Autosan jest ustalenie zasad współpracy w zakresie elektryfikacji floty pojazdów wykorzystywanych przez spółki energetyczne lub też przedsiębiorstwa z ich grup kapitałowych w działalności operacyjnej przy wytwarzaniu i dystrybucji energii elektrycznej.
– Porozumienie, mające finalnie doprowadzić do wyprodukowania floty ekologicznych pojazdów specjalnych wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji portfolio oraz rozszerzania oferty skierowanej na rynek cywilny. Współpraca z największymi przedsiębiorstwami z sektora energetyki jest kluczem do wypracowania innowacyjnych rozwiązań o znaczącym potencjale rozwojowym i biznesowym – powiedział Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.
Porozumienie dotyczy produkcji przez spółkę Autosan samochodów na rzecz wymiany floty pojazdów specjalnych wykorzystywanych między innymi przez służby monterskie, pogotowia energetyczne i inne zespoły dla tzw. Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD) lub spółek z grup kapitałowych PGE, Enei i TAURON. Docelowo może być to nawet po 100 samochodów w ciągu roku dla każdej z firm, które zawarły porozumienie. Całkowity potencjał współpracy operacyjnej oszacowano na 1500 szt. pojazdów elektrycznych.
– Jako lider sektora elektroenergetycznego działania na rzecz rozwoju elektromobilności realizujemy w sposób komplementarny. Stawiamy na cały system – od infrastruktury ładowania, poprzez e-carsharing, po sukcesywne uzupełnianie naszej floty o samochody z napędem elektrycznym. Podpisane porozumienie pozwala na uzyskanie efektu synergii pomiędzy wszystkimi największymi grupami energetycznymi w Polsce i wspiera jednocześnie polski przemysł w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych – powiedział Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Jako lider rozwoju elektromobilności w Polsce, przetestowaliśmy już w Katowicach usługę carsharinguw powiązaniu z infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych.Poza trwającą budową własnej sieci ponad 150 stacji ładowania, TAURON przygotowuje również kompleksową ofertę dla klientów, od projektui budowy stacji po zarządzanie infrastrukturą wraz z systemami płatniczymi – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia. – Teraz, dzięki zawartemu porozumieniu, sprawdzimy, jak pojazdy elektryczne wkomponują się w codzienne funkcjonowanie Grupy – dodaje Prezes Grzegorczyk.
– Grupa Enea bierze aktywny udział w działaniach na rzecz rozwoju i budowy infrastruktury e-mobility w Polsce. W rozwoju sektora elektrycznych pojazdów widzimy potencjał nie tylko w kontekście oferowanych rozwiązań dla klientów indywidualnych, ale również wykorzystania pojazdów EV na potrzeby prowadzonej działalności Grupy Enea. W tym zakresie obserwujemy szybki postęp technologiczny, co sprawia, ze takie rozwiązania stają się coraz bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców. Grupa Enea wpisuje się w aktualne trendy rozwojowe obszaru elektromobilności. Potencjał wykorzystania e-aut w gospodarce stałe rośnie, budowany jest ekosystem sprzyjający rozwojowi tego obszaru, dostępne są również fundusze, co powinno być dodatkowym impulsem do zainteresowania tego typu pojazdami na rynku – powiedział Mirosław Kowalik, Prezes Zarządu Enea S.A.
Dla sprawnej realizacji zawartego porozumienia strony postanowiły powołać zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie, zgodnie z harmonogramem, ramowego planu działań uwzględniającego gotowość stron do realizacji założonych celów.
Spółka Autosan dąży do rozwoju swojej oferty w segmencie pojazdów o napędzie elektrycznym, wpisując się w trend rozwoju branży motoryzacyjnej i autobusowej. Przed spółką rysują się też nowe możliwości, związane z uczestnictwem w pilotowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programie zakładającym opracowanie i produkcję innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.