OZE

Geotermia – szansa czy kłopot?

Zdaniem ekspertów gorące źródła pod polskimi miastami mają duży potencjał. Z tej szansy chce skorzystać Konin, który w przyszłości ma stać się Zielonym Miastem Energii. Z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zorganizowano tam konferencje, w której uczestniczyli eksperci w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W spotkaniu udział wzięła również Magdalena Żmuda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu.

Okolice Konina to historyczne zagłębie węgla brunatnego, mało kojarzone z ekologią czy geotermią. Teraz cały region może stać się częścią większego planu rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podjęto już konkretne działania w tym celu. Na głębokości 2660 m dowiercono się do złóż wody geotermalnej o temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza.

Włodarze miasta zachęceni wynikami uzyskanymi w wyniku odwiertu próbnego przygotowali projekt budowy ciepłowni geotermalnej. Koszt inwestycji ma wynieść ok. 46 mln zł. Teraz liczą na dofinansowanie projektu z NFOŚiGW w wysokości 56 proc. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym roku.

Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2020-2021. Tym samym, korzystając z ciepła produkowanego przez elektrownię ze spalania biomasy, spalarnię odpadów komunalnych i ciepłownię geotermalną – Konin byłby jednym z nielicznych miast w Polsce ogrzewanym prawie w 100% z odnawialnych źródeł energii.

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Działy

Reklama