Elektroenergetyka » Rok od uruchomienia systemu XBID

Rok od uruchomienia systemu XBID

14 Cze 2019 Możliwość komentowania Rok od uruchomienia systemu XBID została wyłączona Share 'Rok od uruchomienia systemu XBID' on Facebook Share 'Rok od uruchomienia systemu XBID' on Email Share 'Rok od uruchomienia systemu XBID' on Print Friendly

XBID został uruchomiony 12 czerwca 2018 r., łącząc 12 obszarów rynkowych w ramach europejskiego jednolitego mechanizmu łączenia rynków dnia bieżącego (intra-day). Wdrożenie mechanizmu XBID na połączeniach transgranicznych w kolejnych siedmiu krajach – w tym w Polsce – jest przewidywane w IV kwartale 2019 r.

Projekt XBID jest prowadzony wspólnie przez europejskich Operatorów Systemów Przesyłowych i NEMO (wyznaczeni operatorzy rynku energii). Mechanizm XBID umożliwia uczestnikom rynku zawieranie transakcji na rynku dnia bieżącego w trybie handlu ciągłego w obszarze całej Europy, do 1 godziny przed czasem dostawy energii elektrycznej. Transakcje mogą dotyczyć zarówno wymiany wewnątrz danego obszaru rynkowego, jak i wymiany transgranicznej, w ramach dostępnych międzyobszarowych zdolności przesyłowych. Możliwość zmiany pozycji handlowej z krótkim wyprzedzeniem czasowym przed dostawą ma szczególne znaczenie dla podmiotów zarządzających portfelami charakteryzującymi się dużą zmiennością zapotrzebowania lub generacji, np. OZE.

W związku z prowadzeniem prac nad wdrożeniem mechanizmu XBID w Polsce, w najbliższym czasie Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczną aktualizowanie IRiESP, celem uwzględnienia w niej zasad dotyczących funkcjonowania XBID.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 14 Cze 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć