Elektroenergetyka » Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie…

Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej

14 Cze 2019 Możliwość komentowania Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej została wyłączona Share 'Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej' on Facebook Share 'Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej' on Email Share 'Opracowanie przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej' on Print Friendly
W ślad za wezwaniem organów regulacyjnych odpowiedzialnych za regulację rynku energii elektrycznej w Austrii, Niemczech, Polsce i państwach 4MMC (Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja) z 21 grudnia 2018 r. do rozpoczęcia projektu wdrożenia przejściowego mechanizmu łączenia rynków opartego na metodzie NTC, operatorzy systemów przesyłowych oraz NEMO z tych krajów opracowali przejściowy model łączenia rynków w Europie Środkowej zw. Interim Coupling.

Podczas spotkania stron projektu z organami regulacyjnych, które odbyło się 22 maja 2019 r. w Budapeszcie, regulatorzy potwierdzili swoje poparcie dla kontynuacji prac nad wdrożeniem przejściowego modelu łączenia rynków w Europie Środkowej.

Celem projektu jest połączenie rynków energii elektrycznej (market-coupling)  Polski i państw 4MMC z największym w Europie rynkiem MRC poprzez wprowadzenie alokacji zdolności przesyłowych typu implicit opartej na metodzie NTC na sześciu granicach (PL-DE, PL-CZ, PL-SK, CZ-DE, CZ-AT, HU-AT). Tym samym realizacja projektu doprowadzi do wdrożenia w tym obszarze Jednolitego Łączenia Rynków Dnia Następnego (Single Day-Ahead Coupling tzw. SDAC).

Wdrożenie Interim Coupling umożliwi stopniowe wprowadzenie na wspomnianych wyżej granicach metody wyznaczania zdolności przesyłowych opartej na fizycznych przepływach (FBA). Wdrożenie FBA nastąpi w ramach projektu Core Flow-Based Market Coupling jako docelowe rozwiązanie wymagane przez europejskie regulacje prawne.

Interim Coupling przyczyni się do integracji rynków energii w regionie i przyniesie korzyści uczestnikom rynku przed prowadzeniem mechanizmu łączenia rynków opartego na metodzie FBA w regionie Core.

Aktualny plan przewiduje, że projekt Interim Coupling zostanie wdrożony w drugim kwartale 2020 r.

Oryginalna treść komunikatu dostępna jest tutaj.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 14 Cze 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć