W 2017 r. globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosły o ok. 1,7%. Szybko okazało się, że nie był to niechlubny wyjątek od reguły i rok później emisje te znów wzrosły – tym razem o ponad 2%, notując największy wzrost od 7 lat. Ok. 70% światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji energii z paliw kopalnych. Emisje są jedną z głównych przyczyn postępujących zmian klimatu, które prowadzą do coraz częściej obserwowanych kataklizmów naturalnych. Zmiana sposobu funkcjonowania gospodarek i przestawienie się z modelu linearnego na zrównoważony obieg zamknięty staje się więc koniecznością. Liderzy na rynku energii, jak fińskie Fortum, stają w obliczu wyzwania, jakim jest wdrożenie nowych technologii, które umożliwią dostarczenie energii w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu.
W latach 2014-2016 emisje dwutlenku węgla zatrzymały się mimo ciągłego wzrostu gospodarczego. Jednak niesłabnący popyt na gaz i ropę, a także wzrost konsumpcji w Indiach i Chinach prowadzący do większego zapotrzebowania na węgiel sprawiły, że w kolejnych dwóch latach wartości emisje znów zaczęły piąć się w górę. Wśród emitentów dwutlenku węgla Polska zajmuje 21. miejsce – w 2017 r. wyprodukowaliśmy 326,6 mln ton CO2, czyli 0,9% światowej emisji.
Z szacunków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że jeśli zmiany te będą dalej postępować w tym samym tempie co obecnie – między 2030 r. a 2052 temperatura na świecie wzrośnie o 1,5ºC.
– Od połowy XIX wieku, kiedy to nastąpił znaczy rozwój industrializacji, temperatura wzrosła o około 1ºC. Skok o kolejne 1,5ºC odbiłby się negatywnie nie tylko na samej naturze, ale także na gospodarce i funkcjonowaniu człowieka, prowadząc do powodzi, susz czy huraganów. Tym bardziej pesymistyczne są wizje możliwego wzrostu temperatury o 2ºC – komentuje Arkadiusz Kosiel, Dyrektor ds. Taryf i Regulacji, Fortum. – Dlatego konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych przyczyn zmian klimatu. Aby utrzymać wzrost temperatury poniżej prognozowanego 1,5ºC konieczne jest zmniejszenie do 2030 r. emisji dwutlenku węgla o 45% w porównaniu do emisji z 2010 r. – dodaje.
Gospodarka o obiegu zamkniętym przewiduje m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jednym z dostawców energii stawiającym na zrównoważony rozwój i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jest fińskie Fortum, lider we wdrażaniu innowacyjnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań energetycznych. W otwartej w zeszłym roku Elektrociepłowni Zabrze – najnowocześniejszej europejskiej elektrociepłowni Fortum, obok węgla wykorzystywane jest wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania paliwo RDF.
– Gospodarka o obiegu zamkniętym, na rozwój której stawiamy, zakłada wykorzystanie do maksimum wszystkich surowców i produktów w zamkniętej pętli, a tym samym minimalizację powstających odpadów. Paliwo RDF, z którego skutecznie korzystamy w Zabrzu jest sztandarowym przykładem tego, jak założenia tego modelu można wykorzystać w praktyce w Polsce – komentuje Arkadiusz Kosiel z Fortum.
W swojej działalności prowadzonej na całym świecie Fortum stawia także na rozwój odnawialnych źródeł energii, elektromobilności, czy przyjaznych środowisku innowacyjnych rozwiązań zarówno własnych (jak np. technologia Bio2X służąca maksymalizacji produkcji surowców pozyskiwanych z biomasy), jak i tych wprowadzanych przez technologiczne start-upy. W 2018 r. Fortum zakończyło w naszym kraju wdrażanie dwuletniego projektu inteligentnych sieci ciepłowniczych, w ramach którego wyposażyło ponad 10 tys. węzłów w system monitoringu i sterowania. System ten nie tylko zwiększa niezawodność dostaw ciepła, ale także umożliwia reagowanie w czasie rzeczywistym na wszelkie zmiany w parametrach dostaw energii, a co za tym idzie – wczesną identyfikację i eliminację zagrożeń (np. nieszczelności). Ponadto odbiorcy mogą optymalizować zużycie ciepła, porównywać swoje zużycie z danymi historycznymi, czy podobnymi odbiorcami, a także otrzymać informacje o zidentyfikowanych awariach, przewidywanym poziomie zużycia, czy wysokości rachunków. Wszystko to prowadzi do mniejszego zużycia energii, przyczyniając się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.