News » Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego…

Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego

15 Maj 2019 Możliwość komentowania Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego została wyłączona Share 'Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego' on Facebook Share 'Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego' on Email Share 'Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego' on Print Friendly

Budowa zintegrowanego rynku gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z głównych celów europejskiej polityki energetycznej i determinuje rozwój systemów przesyłowych gazu w krajach członkowskich – powiedział Wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko podczas panelu „Polski hub gazowy”, zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14 maja 2019 r. w Katowicach.

Zdaniem Wiceprezesa Zawartko rozbudowa krajowego systemu przesyłowego, w tym dwukierunkowych połączeń międzysystemowych, sprzyjają budowie zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie. – Wykorzystując geograficzne położenie Polski, nasz system będzie mógł pełnić rolę tranzytową – dodał. Podkreślił również, że aby możliwe było utworzenie wewnętrznego rynku gazu ziemnego w ramach UE, w pierwszej kolejności muszą nastąpić zmiany w zakresie kierunków i źródeł dostaw.

Wiceprezes zaznaczył, że naturalnymi partnerami dla GAZ-SYSTEM w procesie integracyjnym są operatorzy systemów przesyłowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz rejonu Morza Bałtyckiego.

Realizowane i planowane przez nas projekty infrastrukturalne w sektorze gazowym takie jak np. projekt Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej czy połączenia transgraniczne z naszymi sąsiadami sprawiają, że Polska spełnia wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa dostaw i odporności na kryzysy gazowe – powiedział.

Zwrócił uwagę, że Polska posiada narzędzia rynkowe, które pozwalają na utworzenie regionalnego centrum dystrybucji gazu. – Jednym z nich ich jest utworzona w 2014 r. przez GAZ-SYSTEM Platforma GSA, służąca do rezerwacji przepustowości w punktach połączeń międzysystemowych na granicach pomiędzy sąsiadującymi państwami – powiedział Prezes Zawartko. To narzędzie IT umożliwiające operatorom systemów przesyłowych oferowanie przepustowości poprzez aukcje zgodnie z przepisami prawa UE.

Już teraz z tego rozwiązania korzysta GAZ-SYSTEM czy operator systemu przesyłowego w Czechach. To gotowe rozwiązanie, z którego korzystać mogą również pozostali operatorzy, w tym m.in. z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

Wpis został opublikowany 15 Maj 2019 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć