CSR w Energetyce

Znamy zwycięzców V edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”

Rewolucja medialna oparta także na zaawansowanych technologiach dała prawie każdemu z nas narzędzia nowych mediów do informowania wszem i wobec, i na każdy temat. Można powiedzieć, że informacja często jest przekazywana tak szybko i w tak lawinowy sposób, że przestaje ona być sprawdzana i merytorycznie analizowana. By nasza świadomość na konkretny temat, nie sprowadzała się tylko do krótkiego tweetu, ciekawego tytułu, obrazka czy hasła, nadal niezastąpiony jest profesjonalny DZIENNIKARZ, który swoją merytoryczną wiedzą, rzetelnością i znajomością branży wytłumaczy obywatelom nawet najbardziej skomplikowane procesy. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie zrozumieć, wyrobić sobie pogląd, sformułować opinię – powiedział Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Konkursu okazała się rekordowa zarówno pod kątem liczby zgłoszeń, liczby dziennikarzy, jak również różnorodności mediów. Wśród 58 zgłoszeń znalazły się nie tylko media ogólnopolskie, ale również regionalne, co pokazuje, że Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem. Dodatkowo do tegorocznej edycji „Platynowych Megawatów” po raz pierwszy w historii Konkursu zgłoszone zostały materiały telewizyjne ze stacji ogólnopolskich i regionalnych.

Kapituła Konkursu, pod przewodnictwem Joanny Boreckiej-Hajduk z Ministerstwa Energii, oceniała nadesłane prace pod kątem wartości informacyjnej, walorów publicystyczno-edukacyjnych i jasności wypowiedzi. Laureatami piątej edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” zostali:

  • Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, który otrzymał nie tylko tytuł Dziennikarza Roku 2018, ale także Wyróżnienie za najlepszą publikację o rynku gazu w 2018 r.
  • Bartłomiej Derski z redakcji WysokieNapiecie.pl otrzymał Wyróżnienie za najlepszy materiał prasowy o rynku energii w 2018 r.
  • Magdalena Skłodowska z redakcji WysokieNapiecie.pl otrzymała Wyróżnienie za najlepszą publikację o rynku certyfikatów w 2018 r.
  • Teresa Wójcik współpracująca z Tygodnikiem Solidarność oraz redakcją BiznesAlert.pl otrzymała Wyróżnienie specjalne Kapituły Konkursu za rzetelność, profesjonalizm oraz całokształt pracy dziennikarskiej.

Tłumaczenie zrozumiałym i prostym językiem skomplikowanych procesów towarzyszących transformacji energetycznej nie jest zadaniem łatwym. Tym bardziej doceniamy pracę dziennikarzy, którzy w sposób interesujący i rzetelny codziennie przekazują czytelnikom, widzom i słuchaczom wiedzę o tym, jak powinien wyglądać konkurencyjny rynek energii, a także pokazują wizję przyszłości energetyki, przybliżając wszystkim globalne megatrendy. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej od lat wspiera inicjatywy, których celem jest edukacja, dlatego tak bliska jest nam idea konkursu. Jako partner tegorocznej edycji, w imieniu PSEW, chcę pogratulować uczestnikom wysokiego poziomu prac, a także wszystkim laureatom – powiedział Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W Kapitule jubileuszowej edycji Konkursu zasiedli przedstawiciele instytucji, które wyznaczają kierunki rozwoju sektora energetycznego: TAURON Polska Energia (partner strategiczny), GAZ-SYSTEM S.A., Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., PGNiG Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Patronat Honorowy objęło Ministerstwo Energii oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Szeroko pojęty rynek energii ulega ciągłym przemianom, które mogliśmy zaobserwować w ubiegłym roku. Dziennikarze bacznie je śledzą, interpretują a następnie przekładają na język zrozumiały dla czytelnika. Możemy się zastawiać czy dziennikarstwo w dalszym ciągu jest obiektywne i rzetelne, z całą pewnością wszystkim nam – podmiotom działającym w branży energetycznej – powinno zależeć na współpracy z mediami, aby przekazywane informacje były wiarygodne oraz na podkreślaniu roli mediów w budowaniu świadomości społeczeństwa – mówi Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE.

Na przestrzeni lat Konkurs „Platynowe Megawaty“, zainicjowany przez Towarową Giełdę Energii w 2014 r., zyskał dużą popularność i cieszy się uznaniem zarówno przedstawicieli mediów, jak również środowiska branżowego. Od pięciu lat TGE wraz z Partnerami wręcza „Platynowe Megawaty” dziennikarzom, którzy rzetelnie informują społeczeństwo w zakresie rynków energii elektrycznej, gazu ziemnego i praw majątkowych (certyfikatów). Konkurs stanowi zwieńczenie ich całorocznej pracy, a także jest motywacją do dalszego angażowania się w popularyzację trudnych zagadnień energetycznych.

Źródło: Towarowa Giełda Energii S.A.

Działy

Reklama