W Niechorzu i Trzebiatowie odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące realizacji podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Przedstawiciele GAZ-SYSTEM omówili aspekty techniczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne inwestycji oraz jej wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych. W spotkaniach udział wzięli m.in. okoliczni mieszkańcy oraz władze samorządowe. W Rewalu 20 lutego odbyło się także spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających środowiska rybackie.
Podczas spotkań inwestora reprezentowali pracownicy merytoryczni i eksperci odpowiedzialni w spółce za realizację części podmorskiej projektu. Przedstawiciele GAZ-SYSTEM zaprezentowali mieszkańcom aktualne informacje na temat etapu realizacji projektu Baltic Pipe, a w szczególności budowy i przebiegu podmorskiej części gazociągu wraz z wyjściem na ląd i stacją zaworową gazu w rozpatrywanych wariantach – Rogowo i Niechorze-Pogorzelica. Omówili także pierwsze wnioski wynikające z przeprowadzonej oceny oddziaływania gazociągu podmorskiego na środowisko.
Uczestnicy spotkań w Trzebiatowie i Niechorzu dyskutowali m.in. o tym, w jaki sposób budowa Baltic Pipe może wpłynąć na turystykę w rejonach nadmorskich oraz lokalną infrastrukturę. Poruszano także temat bezpieczeństwa – zarówno w kontekście budowy, jak i eksploatacji infrastruktury gazowej.
Celem spotkania w Rewalu było rozpoczęcie dialogu z przedstawicielami środowisk rybackich, interesariuszami istotnymi w kontekście realizacji podmorskiej części gazociągu. Rozmowy dotyczyły m.in. wpływu inwestycji na siedliska ryb.
Spotkania konsultacyjne nie były związane z prowadzonymi procedurami administracyjnym. Ich celem było podtrzymanie dialogu ze społecznościami lokalnymi i zapewnienie mieszkańcom oraz wszystkim zainteresowanym aktualnych informacji na temat przebiegu i realizacji projektu Baltic Pipe.
Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.