Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Jak nie przepłacać za prąd?

Co zrobić by płacić niższe rachunki za prąd? Odpowiedź wydaje się być oczywista – musimy oszczędzać energię elektryczną. Pytanie tylko jak to skutecznie robić. – Pierwsza zasadą powinno być zero tolerancji dla marnotrawstwa energii – podpowiada Maciej Kościński z Fortum.

Przeciętne gospodarstwo domowe w naszym kraju zużywa rocznie kilka tysięcy kilowatogodzin energii. Okazuje się, że od kilku do nawet kilkunastu procent tej liczby to energia, która jest marnowana. – Zapalone światło w pokoju, w którym nas nie ma, to najbardziej oczywista sytuacja, w której marnujemy energie elektryczną. Jest ich jednak znacznie więcej. Musimy pamiętać, że każde urządzenie w naszym domu, które jest włączone do gniazdka i pozostaje pozostawione w funkcji standby zużywa energię. W większości przypadków nie jest to wcale potrzebne – podkreśla Kościński.

Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią że nasze rachunki za prąd będą niższe. Najważniejsze to racjonalnie używaj oświetlenia w swoim domu, jego koszt to 10‑15% twojego rachunku za elektryczność. Dlatego zawsze używaj energooszczędnych żarówek, dzięki nim możesz obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet o 3/4. Jeśli wychodzisz z pomieszczenia oświetlonego żarówkami pamiętaj o zgaszeniu światła. Pamiętaj też, że część urządzeń takich np. drukarka – 90% zużywanej energii w ciągu roku wykorzystują do podtrzymania trybu standby, a tylko 10 wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujesz. Jeśli nie jest to konieczne wyłącz więc je całkowicie. Pamiętajmy też o tym, że kupując sprzęt AGD do domu powinniśmy kierować się nie tylko jego ceną ale także klasą energooszczędności

Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej to też umiejętny dobór odpowiedniej taryfy, która będzie służyła naszym potrzebom. Jeżeli możemy korzystać z tak zwanej taryfy nocnej, w której cena jednostkowa energii od 22:00 do 6:00 rano jest niższa, to właśnie wtedy powinniśmy planować tak energochłonne czynności jak pranie czy używanie zmywarki – podkreśla ekspert Fortum i dodaje, że jego firma chce w tym roku w sposób szczególny promować oszczędzanie energii przez swoich klientów. – Oszczędzanie energii to nie tylko wymierne efekty dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Dlatego traktujemy tą sprawę bardzo poważnie, chcemy przekonywać naszych klientów do oszczędzania energii i tłumaczyć im jak najlepiej to robić -podsumowuje.

Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset zł rocznie.

Źródło: FORTUM

Działy

Reklama