Brak kategorii » Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja…

Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”

11 Lut 2019 Możliwość komentowania Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie” została wyłączona Share 'Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”' on Facebook Share 'Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”' on Email Share 'Relacja z VI Konferencji „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”' on Print Friendly

Zakończyła się VI Konferencja „KOGENERACJA – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”, która miała miejsce w dniach 5-6 luty br. w Katowicach, organizowana przez Wydawnictwo „Nowa Energia” z Raciborza przy współpracy z Partnerem – firmą PGNiG Termika SA. 

Moderatorem Konferencji był prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, Dyrektor Centrum Energetyki – AGH.

Uczestników podczas panelu otwarcia przywitała Dorota Kubek oraz Mariusz Marchwiak z Wydawnictwa „Nowa Energia”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

  • Ministerstwo Energii,
  • Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Partnerem technologicznym wydarzenia była firma: Green Investment Sp. z o.o.

Partnerem Prawnym była Kancelaria Polowiec i Wspólnicy sp.j.

Partnerem Prawno-ekonomicznym była firma COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp. j.

Współpracę podjęła firma – Sumitomo SHI FW Energia Polska Sp. z o.o.

I PANEL

Pierwszy referat wygłosiła  Beata Superson-Polowiec z Kancelarii Prawnej Polowiec i Wspólnicy. Omówiła szeroko nowy system wsparcia dla kogeneracji w odniesieniu do wybranych zagadnień nowej ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Kolejny temat: „Rola pomocy publicznej w nowym systemie wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji” przedstawił Maciej Fornalczyk z COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp. j. O możliwości wsparcia przez NFOŚiGW inwestycji związanych z produkcją energii w skojarzeniu opowiadał Grzegorz Tobolczyk, Specjalista z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Swój referat wygłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego przedstawiciel Maciej Martyniuk rozwinął temat Elektrociepłowni XXI wieku oraz omówił temat związany z regionalnym bezpieczeństwem energetycznym. Pierwszy panel zakończył referat prof. Wojciecha Bujalskiego z Politechniki Warszawskiej, który dokonał oceny skuteczności nowego mechanizmu wsparcia kogeneracji dla różnych technologii kogeneracyjnych.

II PANEL

Panel rozpoczął się referatem „Układ kogeneracyjny – zarządzanie i eksploatacja”, który wspólnie omawiali: Monika Krasińska oraz Michał Stępień z Green Investment. Doświadczenia z weryfikacji energii z kogeneracji – czerwonej, fioletowej, żółtej omówiła szeroko Barbara Owsianka. Wątek dotacji na kogenerację rozwinęła i omówiła Anna Zrobczyńska z METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze. Założenia programu rozwojowego „RADPEC 2023+” przedstawił  Krzysztof Zawadzki z Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC”. Referat pt.: „Ciepłownictwo i energetyka przemysłowa – węgiel kamienny versus kogeneracja gazowa. Koszty zewnętrzne, czyli co naprawdę jest tanie, a co drogie” wygłosił Zbigniew Juroszek z firmy INTROL-ENERGOMONTAŻ. Panel zakończyło wystąpienie Grzegorza Mamorskiego z INNERGO SYSTEMS, który zaprezentował technologie Mobilne Innergo w oparciu o Apple iOS.

III PANEL

Ostatni panel poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom przemysłowym rozpoczął referat pt. „Wielopaliwowa elektrociepłownia w Zabrzu – rozwiązanie dla zrównoważonego miasta”, który wygłosił Piotr Górnik z Fortum. Wątek kontynuował referat  pt.”Wielopaliwowy kocioł CFB w EC Zabrze a perspektywy rozwoju elektrociepłowni wielopaliwowych”, a przedstawił go szczegółowo Grzegorz Szastok z Sumitomo SHI FW Energia Polska. Kolejnym referatem, związanym z dwoma poprzednimi był „Odzysk ciepła niskotemperaturowego w elektrociepłowni. Rozwiązanie zaimplementowane w EC Zabrze”, którego autorem był Mateusz Żurek z ILF Consulting Engineers Polska. Referat „Turbiny parowe Doosan Skoda Power – zastosowanie w obiektach kogeneracyjnych” wygłosił Rafał Psik z Doosan Skoda Power. „Kogeneracja gazowa w PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa. Osiągnięcia – perspektywy” – to temat referatu który wygłosił Arkadiusz Nowak z PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Ostatnim tematem poruszonym podczas tego panelu był obieg kogeneracyjny w wodnych kotłach ciepłowniczych, a wygłosił go prof. Piotr Ostrowski z Politechniki Śląskiej.

DEBATA

W dalszej części programu odbył się Panel Dyskusyjny, którego moderatorem był Wojciech Nowak. W debacie udział wzięli (od lewej): Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej w Fortum; Grzegorz Szastok, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu, Sumitomo SHI FW Energia Polska; Krzysztof Zawadzki, Dyrektor ds. Inwestycji, Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A.; Beata Superson-Polowiec, Radca Prawny/Partner, Polowiec i Wspólnicy, Maciej Martyniuk, Dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

WRĘCZENIE NAGRÓD

Po Debacie rozlosowano wśród uczestników nagrody ufundowane przez Partnerów Konferencji oraz Wydawnictwo „Nowa Energia”. Nagrody wręczyli Mariusz Marchwiak i Dorota Kubek.

WYCIECZKA TECHNICZNA

W drugim dniu Konferencji odbyła się wycieczka techniczna. Obiektem, który zwiedziliśmy tym razem była Elektrociepłownia w CEZ Chorzów S.A.

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 11 Lut 2019 w następujących kategoriach: Brak kategorii. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć