Edukacja » Solidne zaplecze dla młodych energetyków

Solidne zaplecze dla młodych energetyków

15 Sty 2019 Możliwość komentowania Solidne zaplecze dla młodych energetyków została wyłączona Share 'Solidne zaplecze dla młodych energetyków' on Facebook Share 'Solidne zaplecze dla młodych energetyków' on Email Share 'Solidne zaplecze dla młodych energetyków' on Print Friendly

Szkoły zawodowe, centra kształcenia zawodowego, zespoły szkół uczące w zawodach elektryka i energetyka – TAURON Dystrybucja współpracuje już z 28 ośrodkami edukacyjnymi w celu wspieranie kształcenia w zawodzie elektryka i energetyka. W ostatnim czasie pięć z nich zostało wyposażonych w nowoczesny sprzęt i narzędzia służące do nauki zawodu.

Od kilku lat TAURON zawiera ze szkołami zawodowymi porozumienia, określające  zasady i formy współdziałania na rzecz rozwoju edukacji zawodowej w obszarze elektroenergetyki. W ramach tej współpracy organizowane są praktyki i staże zawodowe, wyjazdy dydaktyczne, a także prelekcje i pokazy prowadzone przez kadrę techniczną TAURONA. Uczniowie mają możliwość zwiedzania obiektów energetycznych, zapoznają się z warunkami i metodami pracy w energetyce oraz otrzymują informacje na temat warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego w TAURONIE.

– Chcemy przekonać młodych ludzi, że energetyk, to zawód z przyszłością, a TAURON to  perspektywiczny pracodawca. Podejmujemy wiele działań, żeby pokazać, jak ważny jest zawód energetyka i jak dużo zależy od pracy naszych ekip monterskich. Narzędzia i technologie, które wykorzystują nasze ekipy podczas wykonywania codziennych obowiązków, są na najwyższym światowym poziomie. I na takich urządzeniach powinny kształcić się przyszli elektrycy energetycy. Wówczas młodzi ludzie po szkole, przyjdą do firmy przygotowani do profesjonalnego i bezpiecznego wykonywania zawodu – mówi Robert Zasina, Prezes TAURON Dystrybucja.

Jedną z form współpracy ze szkołami jest dostarczanie przez TAURON sprzętu, urządzeń i podzespołów, przeznaczonych do modernizacji pracowni, w których uczy się młodzież z klas o profilu elektrycznym.  Nie różni się on niczym od wykorzystywanego w codziennej pracy. Dzięki temu absolwenci szkoły zatrudnieni potem w branży energetycznej są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu w rzeczywistych warunkach. Przekazywany sprzęt to między innymi rozłączniki, wyłączniki, styczniki, autotransformatory, złącza kablowo-pomiarowe, rozdzielnice, liczniki i wiele innych rodzajów urządzeń.

Na początku stycznia kolejna pracownia elektryczna wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt i wyposażenie. Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie, czyli popularna „Loretańska”, to szkoła z ogromnymi tradycjami, której absolwenci od wielu lat pracują w energetyce.

– Na najbliższe miesiące, wspólnie z TAURONEM, zaplanowaliśmy wzmocnienie działań nastawionych na promocję zawodu elektryka wśród tegorocznych absolwentów ostatnich klas gimnazjum i szkoły podstawowej oraz wśród ich rodziców. Chcemy wspierać promocję tego ważnego dla gospodarki zawodu, skierowanej do młodego człowieka wybierającego dalszą ścieżkę edukacyjną. Konieczne jest również przełamanie stereotypów i pokazanie wielu atrakcyjnych form zawodu energetyka – tłumaczy Marek Kolarski, Dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie.

Wcześniej, bo pod od koniec 2018 r., sprzęt i urządzenia trafiły do innych szkół z terenu działania TAURONU: Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy, Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

Działania te powiązane są również z programem POWER realizowanym przez Grupę TAURON. Na początku grudnia, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zainaugurowany został Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), stanowiący ważny element w rozwiązaniu problemów rynku pracy w sektorze energetycznym. Projekt kładzie nacisk właśnie na sposoby i jakość kształcenia zawodowego młodzieży.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 15 Sty 2019 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć